‘Medeniyetler çatışması isteyenler var fırsat vermeyin’

Sudan'daki Arap Birliği zirvesine katılarak bir ilke imza atan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Batı ile İslam dünyası arasındaki fay hattının derinleşmekte olduğu uyarısında bulundu.

Konuşmasında İspanya Başbakanı Zapatero ile birlikte gerçekleştirdikleri Medeniyetler İttifakı girişimini anlatarak destek isteyen Başbakan, iki taraftaki uç kesimlerin olayları sömürmesine izin verilmemesi gerektiğini kaydetti. Erdoğan, konuşmasında Batı dünyasına da mesajlar vererek, Müslümanlara yönelik çıkarılan ayrımcı yasaların, toplumda fay hatları oluşmasına yol açacağı uyarısında bulundu. Başbakan, terörün iyisi, kötüsü, dini, ırkı ve rengi olamayacağını da vurgulayarak, “Terörün hedefi tüm insanlıktır, terör evrenseldir.” dedi. Erdoğan, zirve çerçevesinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Ürdün Kralı Abdullah, Katar Emiri Hamid Halife El Thani, Filistin lideri Mahmud Abbas, Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud ve Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile ayrı ayrı görüştü. Bugün Sudan’ın Darfur bölgesine gitmesi beklenen Erdoğan, daha sonra Mekke’ye geçerek umre yapacak.

Dünkü ikili görüşmede Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, “PKK terörüne karşı Türkiye ile her alanda işbirliğine hazırız.” mesajı verdiği öğrenilirken, Erdoğan ise Hariri suikastıyla ilgili olarak Şam’ın uluslararası toplumla çalışmasının önemine dikkat çekti. Filistin lideri Mahmud Abbas da ülkesindeki demokratik sürece destek istedi; ayrıca yakın tarihte Türkiye’ye gelme arzusunu dile getirdi. Ürdün Kralı Abdullah ise Erdoğan’a, ülkesinin Irak ve Filistin konusundaki hassasiyetinin Türkiye ile aynı doğrultuda olduğunu vurguladı. Katar Emiri El Thani de Türk firmalarına yatırım önceliği tanıyacaklarını kaydetti.

Erdoğan, Rum bakan ile tokalaştı

Erdoğan, Hartum’da görüştüğü BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın siyasi işlerden sorumlu yardımcısı İbrahim Gambari’ye “Kıbrıs’ta tek önceliğimiz izolasyonların kaldırılması. Eylem planımız için destek istiyoruz.” mesajı verdi. Başbakan, zirvede konuşma yapmak için salona geldiğinde kendisine doğru yönelen Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu ile de ayaküstü selamlaşarak tokalaştı. Amr Musa’nın davetlisi olarak zirve öncesi yapılan Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Yakovu, buradaki konuşmasında, “Kıbrıs’ın AB üyeliği, kendisini Arap dostlarından uzaklaştırmıyor, hatta daha da yakınlaştırıyor.” mesajı verdi. Arap Birliği toplantısına ilk kez katıldığını belirten Yakovu, ülkesinin temmuz ayında, Malezya ile işbirliğiyle Larnaka’da Avrupa-Asya buluşması çerçevesinde “dinlerarası diyalog” toplantısının ikincisine ev sahipliği yapacağını söyledi.

Erdoğan, önceki akşam “Medeniyetler Diyaloğu’’ konferansında liderlere hitaben yaptığı konuşmada ayrıca İslam düşmanlığının da bütün dünyada suç kapsamına alınması gerektiğini vurguladı. Başbakan, “AB ülkelerinde Müslümanlığa gösterilen ayrımcı kanunlar, toplumda fay hatları oluşmasına neden olmaktadır. Bizler, bu denklemi çözmenin gayreti içindeyiz.” şeklinde konuştu. Erdoğan, medeniyetler arasında diyalog için Türkiye’nin AB’ye katılımının önem arz ettiğini belirterek, “Türkiye’nin birleştirici kimliğini ön plana çıkarmamız lazım. Türkiye’nin kimliği doğal bir misyon yüklüyor.” diye ekledi.

Gezisine son dakika kararıyla S. Arabistan’ı da ekleyen Erdoğan, bu akşam geçeceği Cidde’de İslam Konferansı Örgütü’nün toplantısına katılacak.

Hartum’da buluşan Arap Birliği ülkeleri ise Filistinlilere destek taahhüdünde bulundu. Filistin’de seçimlerin yapılmasını takdirle karşıladıklarını bildiren Arap liderler, Hamas’ın seçimlerin galibi olmasından sonra Filistin’e yardımı kesmekle tehdit eden İsrail ve Batı’yı ise kınadı. Ancak liderler, Sudan’ın Darfur bölgesine BM gücü gönderilmesi konusunda görüş birliğine varamadı.

Suriye ile Lübnan’ın ilk teması

Hartum’daki zirve ilginç görüntülere de sahne oldu. Refik Hariri suikastı sebebiyle Şam ile ilişkileri bozulan Lübnan’ın Başbakanı Fuad Siniora, Suriye lideri Esad ile el sıkışarak bir süre görüştü. Siniora’nın Şam’ı ziyaret etmek istediğini Esad’a söylediği kaydedildi. Arap Birliği’nin 22 üyesinden 8 kral ve devlet başkanı Hartum’a gelmedi. Zirvede, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın görev süresi 5 yıl daha uzatıldı.