Medeniyetler İttifakında Kadın Kongresi sona erdi

"Medeniyetler Yttifakı" projesi kapsamında Başbakanlık Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü'nce Conrad Hotel'de düzenlenen Medeniyetler İttifakında Kadın Kongresi sona erdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Jose Rodriguez Zapatero’nun önderliğinde İspanya’da gerçekleştirilen “Medeniyetler Yttifakı” projesi kapsamında Conrad Otel’de düzenlenen kongrenin kapanış konuşması Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu tarafından yapıldı. Sözlerine tüm insanların dünya denilen benzersiz evrende yaşamalarıyla birbirlerinin kardeşi olduğunu vurgulayarak başlayan Çubukçu, giderek küçülen bir dünyada, doğu ve batı toplumları arasındaki mesafenin her geçen gün biraz daha büyüdüğünü, bu derin boşluğu önyargılar ile hoşgörüsüzlüklerin doldurduğunu söyledi.

Bu kaygı verici gelişmelere karşı evrensel bir çağrı ve çare olarak düşünülen “Medeniyetler İttifakı Projesi”nin bugüne kadar gerçekleştirilen benzer girişimlerden çok önemli bir farkla ayrıldığını belirten Çubukçu, ittifakın somut adımlara ve eyleme dönük bir yol haritası takip etme kararında ortaya çıktığını ifade etti.

Medeniyetlerin birçok ortak noktası bulunduğunu ve birbirlerine çok şey borçlu olduklarını anlatan Çubukçu, her medeniyetin kendisinden önce gelen medeniyetlerin birikimiyle beslendiğini söyledi. Bu nedenle uygarlıkların şu ya da bu toplumun değil, insanlığın ortak mirası olduğunu vurgulayan Çubukçu, bütün kültür ve medeniyetlerin aynı ırmağa, insanlık ırmağına su taşıdığını Mevlana Celalettin Rumi’nin sözleriyle anlattı.

Artık bir bölgenin sorununun, bütün dünyanın sorunu olduğunu vurgulayan Çubukçu, “Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan sorunlar nasıl hepimizin sorunu oluyorsa, çözümleri de sadece erkeklerin değil, kadınların da ortak katkısı ve işbirliğiyle gerçekleşecektir” diye konuştu.

Kadınların, dahil olmadıkları bir dünyanın sorunlarından en büyük payı aldıklarını ve aynı zamanda dünyanın en yoksul kesimini oluşturduklarını ifade eden Çubukçu, şöyle devam etti:

“Yine dünyanın hemen her yerinde binlerce, milyonlarca kadın, değil kendi potansiyelini gerçekleştirmek, en temel haklarını kullanmaktan bile mahrum yaşıyor. Kadınları eğitime, istihdama, siyasete dahil etmeden, kısacası hayata dahil etmeden yapılan her girişim başarısız oluyor. Türkiye, bu ön kabulden yola çıkarak, son yıllarda cinsiyet ayrımcılığına karşı çok sistemli bir mücadelenin içine girmiştir. Kız çocuklarının eğitiminden aile içi şiddete, töre cinayetlerinden kadını ikinci sınıf olarak gören uygulamalara kadar hayatın bütün alanlarında cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele artarak sürmektedir.”

Kadınlar arasında işbirliği ve dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Çubukçu, bu konuda birlikte atılacak her adımın, hayatına, dünyaya ve sorunlarına sahip çıkan kadınların sayısını da çoğaltacağını söyledi. Çubukçu, kadınlar değişirken, dünyanın da değişeceğini ifade etti.

Çubukçu, konuşmasının ardından kongre’ye gelen 16’sı yabancı olan konuşmacılara plaket verdi. Bakan Akşit’in, konuşmacı olarak katılan Kadın Aileden sorumlu eski Devlet Bakanı Güldal Akşit’e de bir plaket sundu. Plaket töreninin ardından katılımcılar hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.