Medvedev: Nükleer silah kullanmak zorunda kalırız

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, endişe verici bir açıklamada bulundu.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, Ukrayna’da başarısız olmaları durumunda nükleer silah kullanacaklarını belirtti.

Medvedev, “NATO’nun desteğiyle saldırıların başarılı olduğu ve topraklarımızın bir kısmının elimizden alındığı durumda Rusya Devlet Başkanının kararnamesi gereği nükleer silah kullanmak zorunda kalırız” dedi. Medvedev daha önce de sıklıkla benzer açıklamalarda bulunmuştu.

Rusya’nın Ukrayna kentlerine yönelik hava saldırıları ise sürüyor. Rusya, Ukrayna’nın güneyindeki Kryvyi Rih kentinde 9 katlı bir apartman ve eğitim kurumunu füzeyle vurdu. Saldırıda şu ana kadar 4 kişinin hayatını kaybettiği, 33 kişinin de yaralandığı tespit edildi. Hedef olan apartmandan 3 kişinin kurtarıldığı, 30 kişinin de tahliye edildiği bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan Rus işgali altındaki topraklarını geri almak için karşı taarruzunu sürdüren Ukrayna’nın, Rusya’nın başkenti Moskova’ya yönelik İHA saldırısı ses getirirken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy “Rus saldırganlığının savaş alanında iflas ettiğini” savundu. Zelenskiy, ulusa sesleniş konuşmasında savaşın kademeli olarak Rus topraklarına döndüğünü ifade ederek, “Ukrayna giderek güçleniyor. Savaş yavaş yavaş Rusya topraklarına, sembolik merkezlerine ve askeri üslerine geri dönüyor ve bu kaçınılmaz, doğal ve kesinlikle adil bir süreç” dedi. Zelenskiy’in bu açıklaması, Moskova’da iki gökdelenin hasar görmesiyle sonuçlanan İHA saldırısı sonrası geldi.