Medvedev’e kış uykusu esprisi

Rusya'da canlı yayın tartışma programlarına katılmayı reddeden Başbakan Yardımcısı'na ilginç benzetme.

Rusya’da 2 Mart’taki başkanlık seçimleri öncesi adayları arasında düzenlenecek canlı yayın tartışma programlarına katılmayı reddeden Başbakan Yardımcısı Dimitri Medvedev kış uykusuna yatan ayıya benzetildi.

Rus dilinde ayı anlamına gelen ‘medved’, kahramanlık ve güç sembolü olarak kullanılıyor. Putin’in halefi olarak seçime katılacak olan Medvedev, başkan adayları arasında düzenlenecek canlı yayın tartışma programlarına katılmayı red etmesi karikatürcüler tarafından espriyle karşılandı. Karın altında bir mağarada Medvedev’in yattığını çizen karikatürist kar üzerinde bulunan Komünist Partisi lideri Gennady Zyuganov ile diğer başkan adayı aşırı sağcı Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Jirnovski’yi de “Medvedev neredesin? Saklandın mı?” şeklinde soruyor.

Medvedev yoğun çalışma programı ve yurtiçi gezileri dolayısıyla canlı yayın tartışmalarına katılmaya zaman ayıramayacağını kaydetmişti.

Daha önce Komünist Parti Başkanı Gennadiy Zyuganov yaptığı bir konuşmada Dimitri Medevedev’i canlı yayında tartışma programlarına katılmaya davet etmiş ve Medevedev’in bu daveti reddetmesi durumunda bunun korkaklık ve kendine güvensizlik anlamına geleceğini belirtmişti.