Mehmet Ağar ‘karşı çıktı!’

Baykal'ın 'Solda Birlik' çabalarını değerlendiren Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, suni bir mecra içinde zorlayışlara ve bir takım tehditlerle ve korkutmalarla böyle bir arayışın içerisine girmenin doğru olacağını düşünmediğini belirtti.

Türk Parlamenterler Birliği (TPB) Başkanı Hasan Korkmazcan, 30. yılını tamamlayan TPB’nin Türk demokrasi kültürünün gelişimine, çoğulcu ve laik demokrasinin tüm kuralları ile yerleşmesinde büyük katkıları olduğunu söyledi.

DYP’nin Türk Parlamenterler Birliği’nin geçen yılki çalışmalarına çok ciddi katkıları olduğunu belirten Korkmazcan, Avrupa Parlamenterler Federasyonu’nun kurucu üyesi olan TPB’nin bu yıl Orta Doğu, Orta Asya, Kafkasya ve Balkanlar’da faaliyetlerini artıracağını ifade etti.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da Türk Parlamenterler Birliği’nin siyasi hayata önemli hizmetlerde bulunduğunu ancak mevcut parlamentonun siyasetin yeniden yapılanmasında gerekli çabayı göstermediğini düşündüğünü söyledi.

Türkiye’nin demokrasi dışında hiçbir seçeneği olmadığını belirten Ağar, “Varlığımız demokrasi ile yükselecektir” dedi.

Şemdinli duruşmasında çıkan sonucun sorulması üzerine Mehmet Ağar, bunun mahkeme kararı olduğunu ve adli sürecin devam ettiğini söyledi. Kararın Yargıtay’a gideceğini ifade eden Ağar, “Bekleyelim. Yargı kararlarına hepimizin saygı duyması gerek” diye konuştu.

Vefat eden ve boşalan milletvekilleri dolayısıyla ara seçim yapılması için Anayasa’da bir gereklilik olduğunun ifade edilmesi üzerine Mehmet Ağar, “Var gibi gözüküyor. Ara seçim gereği. Ancak şunu görmek gerekiyor. 1950’den bu yana Türkiye’de 4 yılda bir seçimler yapıldı. Hiç 4 yılı geçmedi. Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu sorunlar çerçevesinde işi gördüğümüzde, tıkanan Avrupa Birliği süreci, yeni bir atılımın açılımın görülmediği Güneydoğu, ekonomideki dalgalanmalar, yüksek oranda işsizlik sorunu, tarımdan başlayarak toplumun her sektöründe karşı karşıya kalınan meseleler ve bu meselelere karşı gittikçe gücü tükenen kondisyonu azalan bir hükümet anlayışından meseleye bakıldığında milletin de hakem olduğu hiçbir şeyden de kaçmamak demokrasinin temel bakış açısından birisidir” şeklinde konuştu.

Ağar, seçimin önünün açıldığı bir sürecin olduğunu ve bu sürecin giderek artan bir talep halinde millet tarafından dile getirileceğini düşündüğünü ifade etti. Ağar, “Makulü yapmak her zaman her açıdan hayırlı olmuştur” dedi.

Solda birlik ve siyasette arayışlar konusunda konuşan Ağar, siyasette bir tek şeye karşı olduğunu ve cepheleşme, zıtlaşma, kutuplaşma ve değerler üzerinden yapılan siyaset arayışlarına karşı olduğunu söyledi.

Ağar, öyle bir arayışın ve böyle bir cepheleşmenin içinde olmamalarının mümkün olmadığını ve millete güvenmek gerektiğini belirterek, “Millet demokrasinin değerlerine de Cumhuriyetin değerlerine de, kendisini bu coğrafyada dev yapan milli ve manevi değerlerine de sonuna kadar bağlıdır. Ve bütün bu değerler arasında bir çelişki bir zıtlaşma milletin kafasında yoktur. Kimse demokrasiyi pek anımsatmayan söylemlerle akıl hocalığına soyunmamalıdır. Türkiye’nin cepheleşmelerle varabileceği hiçbir yer yoktur. Türkiye demokrasinin kuralları içerisinde demokrasi temel zemininde Türkiye’nin geleceğine dirayetle yönetecek meclisleri hükümetleri çıkaracak millet sağduyusunu her zaman bulmuştur. Ona biz güveniyoruz. Ona inanıyoruz” diye konuştu.

Siyasetin kendi tabii mecrası içerisinde birlikteliklere kimsenin bir şey demesinin mümkün olmadığını ifade eden Ağar, “Bunu suni bir mecra içinde zorlayışlara ve bir takım tehditlerle, bir takım korkutmalarla böyle bir arayışın içerisine girmenin doğru olacağını biz düşünmüyoruz. Her şey hal-i tabisi yani normal hali içerisinde devam edecektir ve buradan söz konusu olan güçlü ve tek irade olan milletin egemen gücü her şeyin üstesinde kararı verecektir. Bizim 60 yıldır Demokrat Parti’den bu yana bağlı bulunduğumuz siyaset felsefesinin gereği budur diye düşünüyorum ve bunun dışında başka bir metotta bizim için söz konusu olamaz” dedi.