Mehmet Ağar’a protestocu şoku

DYP Mersin İl Teşkilatı’nın partiye katılım töreni için Mersin’e gelen DYP lideri Ağar, bir çiftçinin sürpriz tepkisi ile karşılaştı.

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, afiş tartışmalarına Mersin’den dahil oldu ve “Laf milliyetçisi, afiş milliyetçisi olunmaz. İçe karşı milliyetçilik olmaz, milliyetçilik topyekün halde dışa karşı olur” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı sert dille eleştiren Ağar “Diyarbakır’da başka, Beyrut’tan uçakla dönerken başka, Ankara’da başka konuşan başbakanları bu millet asla seçmeyecek” dedi. Eşler üzerinden yapılan siyaseti de eleştiren Mehmet Ağar, “Utanır insan, Türkiye böyle mi örnek olacak” diyerek bu konuda yapılan tartışmalara olan tepkisini dile getirdi.

KONUŞMAK İSTEYENÇİFTÇİ ÖNCE TARTAKLANDIKTAN SONRA DIŞARI ÇIKARILDI

Mehmet Ağar’ın salona geldiği anda bir çiftçi yüksek sesle bağırarak, “Yıllar önce sayın genel başkanımız Mersin merkeze bağlı Çiftlik köy beldesinde bir belediye başkanlığı seçimine gelmişti gelir gelmez arabadan indi etrafına bir baktı çekti gitti. Ben kendi çabamla araştırdım telefonunu buldum. Vatandaş olarak sıkıntılarımızı aktardım. Bana gerekeni yapacağını söyledi. Ama halen yapmadı. Sözünde durmasını istiyorum”

Ağar’a tepki gösteren çiftçi kunuşmasını tamamlamadan salonda bulunan partililer tarafından önce ağzı kapatılarak tartaklandı ve apar topar salondan dışarı çıkarıldı.

DYP Mersin İl Teşkilatı’nın düzenlediği partiye katılım töreni için Mersin’e gelen DYP lideri Mehmet Ağar, Mersin’de gördüğü yoğun ilgiden memnuniyetini “Bugün yüzlerce konvoyluk araçla geldiğimiz Mersin’de şu toplantıyı yapmaya bu iktidarın gücü de yetmez, yüreği de yetmez” sözleriyle ifade etti. Mersin programına 1 saat gecikmeyle başlayan DYP lideri, partiye katılım töreninin yapılacağı Manolya Düğün Salonu önünde davul-zurnalarla karşılandı. Gerek araçtan inişinde gerekse salonda yoğun ilgi nedeniyle zor anlar yaşan Mehmet Ağar, “Başbakan Ağar” sloganları eşliğinde yaptığı konuşmada AKP Hükümeti’ni eleştiri yağmuruna tuttu.

-“TÜRKİYE BÖYLE Mİ ÖRNEK OLACAK ? “

Türkiye’nin yeni iktidarını aradığını belirten Ağar, Türkiye’nin artık, yola devam etmesi mümkün olmayan bir iktidarın son yılını yaşadığını ve yeni baştan büyük bir dönemin önünü açmak üzere olduğunu söyledi. Siyasetin bugün sadece kısır kavgaların, sonuç doğurmayacak münakaşaların zemini haline geldiğini vurgulayan Ağar, “Çünkü mevcut iktidar partisinin de mevcut ana muhalefet partisinin de Türkiye ile ilgili söyleyebileceği herhangi bir söz yoktur. Hepsi kendi ölçüleri içerisinde söz ve kavga yarışına girmişlerdir. Türkiye için ne teklifiniz var? Türkiye’de halkın huzuru, beraberliği için, yoksulluğun yenilmesi, çaresizliğin, işsizliğin ortadan kaldırılması için bir teklifiniz var mı? Kavgadan başka bir sözünüz var mı? Hepinizin eşini, ailesini, çoluğunu, çocuğunu Allah bağışlasın; bunların kavgasının dışında bir sözünüz var mı? Utanır insan. Türkiye böyle mi örnek olacak?” dedi.

Hayatlarında yaptıklarını ortaya koyabilecekleri, çözebilecekleri hiçbir meseleleri olmayanların sadece laf kalabalığı üzerine siyaset yaptıklarını zannettiklerini dile getiren DYP Genel Başkanı Ağar, “Bugün Türkiye’nin geniş kesimleri zorluk, darlık, sıkıntı içindedir. Bugün bütün çiftçileri, seçime 5 kala ‘Bir parmak bal çalarız da ağızlarına kandırırız’ diye düşünenlerin sonlarının geldiği bir seçimi hep beraber yaşayacağız. Türkiye’de meseleleri çözme konusunda bir teklifi olmayanlar siyaseti kavga temeline taşımaktadırlar. Ancak böyle yaparsak, halkı kutuplara, kamplara ayırırsak, bunun üzerinden oy toplarız diyen siyasetin sonu gelmiştir” diye konuştu.

-“LAF MİLLİYETÇİSİ AFİŞ MİLLİYETÇİSİ OLUNMAZ”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kurban Bayramı için astırdığı ay-yıldızlı afiş tartışmalarına Mersin’den katılan Mehmet Ağar, “Bunlar çaresizlik içerisinde kavramların, milletin müşterek değerlerinin kavgasını yapmaktadır. Kiminin dilinde, kiminin duvardaki afişlerde olan milliyetçiliğinin de ne manaya geldiğini bilmekten uzaktır hepsi. Laf milliyetçisi, afiş milliyetçisi olunmaz. Milliyetçilik bir meseledir, anlamadır. Türkiye’nin milliyetçiliği ülkeyi böldürmeyen bir milliyetçiliktir, Türkiye’nin milliyetçiliği işsizin olmadığı, ektiğinin, diktiğinin, biçtiğinin karşılığını alan, her şeyden daha fazla üreten, daha fazla ihracat yapan, daha fazla döviz kazanan bir milliyetçiliktir. İçe karşı milliyetçilik olmaz, milliyetçilik topyekün halde dışa karşı olur. Türkiye’nin gücünü birlikte temsil etmeye doğru olur” dedi.

Türkiye’nin tarihinde ilk defa bereketin, dallardan yerlere dökülen portakal, mandalina, tarlalardaki boynu bükük buğdayın cezalandırıldığını kaydeden Ağar, bunların AKP iktidarının marifetleri olduğunu söyledi. Ağar, “Yokluğumuzda ortaya çıkıp, meydanlarda afra tafra satanlar bugün milletin önüne çıkamaz haldedirler. Çıkabildikleri zorla topladıkları devlet memurlarının kalabalığıdır. Seçimden kaça kaça bugün kadar gelmişlerdir. Kaçacakları en son yer Kasım ayıdır. Bunların elinden gelse Türkiye’de 10 sene daha seçim yaptırmayacak. Çünkü düzen yok. Düşük kur, yüksek faiz. Zengin çok zengin, geri kalan hepsi aşağıya doğru çöksün, altta kalanın canı çıksın” şeklinde konuştu.

-IRAK’I İKTİDARIN SONUNDA ANLADILAR

Bugün hükümetin kendini bir hayal aleminde, millete bu sanal dünyayı yutturduğunu zannettiğini belirten Ağar, iktidarın bütün foyalarının bu yıl tek tek aşağıya döküldüğünü dile getirdi. “İktidarı biterken ancak Irak meselesinin ne kadar önemli olduğunu kavrayabilmiştir. İktidarı biterken ancak ülkede gelir dağılımının ne demek olduğunu anlamıştır” diye konuşan Mehmet Ağar, hükümetin yaptığı hiçbir öngörünün de doğru çıkmadığını öne sürdü.

-AYRIMCI BAŞBAKAN

“Enflasyon hesabı yanlıştır. Irak hesabı yanlıştır. Türkiye’nin elektriğiyle ilgili yaptığı hesaplar yanlıştır. Türkiye’nin geleceğiyle ilgili bir vizyonu bir yapacağı kalmayan iktidarın ömrü dolmuştur” iddiasında bulunan DYP lideri, Başbakan Erdoğan’ı “Senden-benden” ayrımı yapmakla suçladı. Ağar, “Türkiye’de senden, benden, bundan ayrımı yapmayacak bir iktidara ihtiyaç vardır. Diyarbakır’da başka, Beyrut’tan uçakla dönerken başka, Ankara’da başka konuşan başbakanları bu millet asla seçmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Hükümetin panik ve bu gücü taşıyamamanın zorluğu içinde olduğunu savunan Ağar, bu hükümetin tek alternatifin DYP olduğunun herkes tarafından bilinmesini istedi. AKP’nin yaptırdığı anketlerin de uyduruk olduğunu öne süren Ağar, “Yürekleri cesaretsizlik içinde, kendilerinin çalıp kendilerinin oynadıkları uyduruk masa başı anketlerin arkasındadırlar” şeklinde konuştu. Ağar sözlerinin sonunda “Barajı konuşan hiç kimse bu çatıda oturmasın. Bizim işimiz birinci parti olmaktır” cümlesine yer verdi.

Ağar konuşmasının ardından partiye üye olan 3 bin 600 kişi adına 10 kişiye parti rozeti taktı. Sonrasında Eski Hal Camii’nde Cuma Namazı kılan Ağar, çıkışta esnaf ve vatandaşlarla selamlaştıktan sonra Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda düzenlenen parti toplantısına katıldı.