Mehmet Ali Ağca’nın ailesi açlık grevi başlattı

Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesinin ardından yeniden cezaevine konulmasını protesto etmek için Malatya'daki ailesi açlık grevi başlattı.

Ağca’nın ağabeyi Adnan Ağca yeniden tutuklama üzerine İstanbul’a gitmişti. Adnan Ağca kardeşi ile görüşemeyince aile açlık grevi başlatma kararı aldı.

Ağca’nın annesi Müzeyyen Ağca, kız kardeşi Fatma Ağca eşi ve çocukları ile Adnan Ağca eşi ve çocuklarında oluşan 15 kişilik Ağca ailesi açlık grevine başladı. Ağca ailesi ayrıca dışarı çıkmayacak, çocuklarını okula göndermeyecek.

Açlık grevi kararını Fatma Ağca açıkladı. Adnan Ağca’nın da perşembe günü Malatya’ya gelerek açlık grevine dahil olacağı öğrenildi. Fatma Ağca, abisi Mehmet Ali Ağca’ya özgürlük verilinceye kadar açlık grevi yapacaklarını açıkladı. Fatma Ağca, “Açlık grevi başlatıyoruz, ölmek gerekirse biz öleceğiz. Abime özgürlük istiyoruz.. Mehmet Ali’miz 27 yldır cezaevinde onu neden ikinci kere içeri aldılar. Birileri istedi diye mi? Kardeşim Adnan Ağca abimle görüştürülmedi. Mehmet Ali’miz öldümü? Açlık grevi mi başlattı. İdam mı ettiler bilmiyoruz.” dedi.

“Türk vatandaşı olarak kabul edilmiyorsak bizi Vatikan’a göndersinler. Türk vatandaşlığı bu kadar ucuz mu. Ya Abdi İpekçi’nin ya da Mehmet Ali Ağca’nın kim olduğunu ortaya çıkarsınlar. Bu ülkede şerefsizce yaşamaktansa şereflice öleceğiz.” ifadelerini kullanan Fatma Ağca, çocuklarının da kendileri ile birlikte öleceklerini kaydetti.

Adalet Bakanı’na da seslenen Fatma Ağca, “Bunun hesabını vicdanında nasıl verecek.” dedi.

Basında yer alan Mehmet Ali Ağca’nın Malatya’ya geldiği yönündeki haberlerin asılsız olduğunu ifade eden Fatma Ağca, “Yargısız infaz yaptılar. Ne Malatya’ya geldi ne de bizimle görüşebildi.” şeklinde konuştu.

BİZ ABİMİ TERÖRİST OLARAK YETİŞTİRMEDİK

Fatma Ağca abisini terörist olarak yetiştirmediklerinin altını çizerek, “Biz abimi terörist olarak yetiştirmedik ve oraya göndermedik. Bunu kimler bu duruma getirdi. Onun sonuna baksınlar. Annem bunu 18 yaşında üniversiteyi okusun diye gönderdi. 2 yıl Dil Tarih ve Coğrafya’da bir 1 yıl İstanbul’da okudu. 3. sınıfta böyle oldu. Biz onu terörist yetiştirmedik. Annemin halini gelipte bir görsünler. Ciğerleri parçalanır. Bizim ciğerlerimiz parçalandı.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Ali Ağca ile birlikte ceza çektiklerini belirten Fatma Ağca, bir gün bile bayram etmediklerini söyledi. Abisinin psikolojisinin bozulduğuna da değinen Fatma Ağca, “Acımız içimizde idi onu niye çıkırdınız niye geri aldınız. Onun psikolojisi bozulmuş. 27 yıl kim cezaevinde kalsa onun psikolojisi bozlur. 3-5 yıl kalanlar intihara kalkışıyorlar. Biz nasıl dayandık.” dedi.