Mehmet Atalay: Kaynak olduğu müddetçe her habere saygılı olunmalı

Basın İlan Kurumu tarafından organize edilen 'Medya ve İletişimde Tecrübe Paylaşım Günleri' etkinliği Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi'nde başladı.

Basın İlan Kurumu tarafından organize edilen ‘Medya ve İletişimde Tecrübe Paylaşım Günleri’ etkinliği Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde başladı.

Açılış konuşmasını yapan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, olimpiyat şehri Erzurum’da olmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Demokrasi yerelden başlamalı, Kaynak olduğu sürece her habere saygılı olunmalı. Her görüşe tahammül göstermemiz gerekiyor. Başarılı bir habercilikten sonra kaynak varsa buna saygılı olunması gerekiyor. Şantaj gazeteciliğine, yalan habere hayır diyoruz. Bu şeffaflığı sağlayanda basındır. Yapılması gerekip de yapılamayan haberleri yapmak gerekiyor. Erzurum sayesinde doğuyu kalkındırmak mümkün. Adım adınca gazetecilik iyi yapılınca bu tiraja yansıyor. Kamu ilanlarından alınan pay kadar özel teşebbüsten pay alınıyor. Bazı gazeteler Erzurum sınırlarını bile aştı. Bu şehri büyütmek için kalkındırmak için basın olmazsa olmaz. El ele vermek lazım daha çok çalışmak lazım. Atacağımız her adım iletişim fakültesi mezunlarının istihdam etmesine olanak sağlayacak.” dedi

“DENGELİ BİR İLAN DAĞITIMI YAPILIYOR”

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, dengeli bir ilan dağıtımına dikkat çekerek, “Bugünkü toplantı Erzurum’un marka kent olduğunun göstergesi. Erzurum’un sporda marka olması yolunda atılan adım ve Basın İlan Kurumu’nun dengeli bir ilan dağıtımı önemli. Gazetelerin birleşme hareketini bizler başlattık. Daha iyi daha kaliteli bir gazetecilik için bunu yaptık. Bölgesel basını güçlendirmek adına çalışmalar yapıyoruz.” diye konuştu.

“DÜNYADA SÖZ SAHİBİ OLAN BİR ÜNİVERSİTEDE BULUNUYORUZ”

Atatürk Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, çifte minerali medrese ile başlayan eğitim serüveninin bugün Atatürk Üniversitesi ile devam ettiği kaydederek şunları aktardı: “Sizleri Atatürk Üniversitesinde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Erzurum eğitim de Marka şehir. Bugün 110 bin öğrencimizle eğitimimiz devam ediyor. Dünyada söz sahibi olan bir üniversitede bulunuyoruz. Usta gazetecilerin tecrübeleri öğrencilerimiz için çok değerli olacak.”

“MARKA ŞEHİR ERZURUM’A BİR BAŞKA YAKIŞTI”

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak ise şöyle konuştu. “Özellikle marka şehirler güzel yazısı, sözü Erzurum’a bir başka yakışmıştır. Yazanın, çizenin, düşünenin eline sağlık. Erzurum hakikaten marka şehir. Bunu hak ediyor Erzurum bir bölge; dağıyla tarihiyle, basınıyla. Basınımızda faaliyetleri en kısa sürede geçerek ülke gündemine oturtuyor. Bu güzel bir imkan Basının duayenleri ayağınıza kadar geldi Fazlasıyla değerlendirin. Onlardan yaralanmaya çalışın. Hepinize başarılar diliyorum.”

Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, gazeteci-yazar, program sunucusu Ümit Aktan, gazeteci yazar Ekrem Kızıltaş, gazeteci-yazar Ergun Hiçyılmaz ile ensonhaber.com Grup Başkanı Serkan Kalemciler öğleden sonra öğrencilere konferans verecek.