Mehmet Aydın; ‘Avrupa’nın bize ihtiyacı var’

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, "Bizim Avrupa'ya karşı ihtiyacımız var.

Bize düşen bunu yavaş yavaş politika, hukuk haline dönüştürmek. Yoksa her zorlandıkları noktada demokrasiden bir adım geri atabilirler ve her demokraside atılan geri adım hepimiz için talihsiz sonuçlar ortaya çıkarabilir.” dedi.
Maltepe Üniversitesi’nin Marmara Eğitim Köyü Yerleşimi’nde ”Medeniyetler İttifakı” konulu konferans veren Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Batılılar’ın karikatür krizinde ”Siz niye bu kadar etkileniyorsunuz?” şeklinde eleştiri getirdiğini anlatarak, Batı’nın bu konuda çifte standart uyguladığını söyledi.

Mehmet Aydın, Batı’nın İslam dünyasının tepkilerini eleştirirken, diğer taraftan İsa peygamberin karikatürlerini ise ”inananların duygularını rencide eder” gerekçesiyle yayınlatmadığını hatırlattı. Aydın, karikatür olayının bir medeniyetler çatışması olmadığını, bunun Avrupalılar’ın duyarsızlığından kaynaklandığını söyledi. Avrupalılar’ın kendi değerlerine saygı gösterirken, karşısındaki değerlere aynı duyarlılığı göstermemesini o medeniyeti, kültürü iyitanımamasından kaynaklandığını ifade eden Aydın, şöyle dedi: ”Medeni Avrupalı, insan haklarına saygılı Avrupalı bir çok insanın inandığı peygambere bombayı külah gibi giydirmeli mi? İslam dünyasını inciteceğini bilmiyorsa, açıkça söyleyeyim bu ciddi bir zeka meselesidir. Bunu bilmemeleri mümkün değil. Bu Avrupa kültüründe var zaten. Orada da peygamberlere, dinlere kötü söylemek yanlıştır. Avrupa kültürü bunu unuttu değil. Hassasiyet farkı olabilir.”

Avrupalı’nın ”Medeniyetler Çatışması”nı kabul etmediğini, ancak bir terör olayı olduğunda, tatsız bir olay olduğunda açıkladıkları şeyin ”Medeniyetler Çatışması” tezi olduğunu ve ”Bunlar bizim değerlerimize karşı” söylemlerini dile getirdiklerini belirten Aydın, ”Külliyen yalan” diye konuştu. ”Medeniyetler Çatışması” söyleminin en büyük kötülüğünün iki tarafın da bunu politik bir olayın üzerini örtüyle örtmek, karartmak için kullanması olduğunu kaydeden Aydın, ”Medeniyetler İttifakı” projesinin öneminin de bu örtünün kaldırılması olduğunu bildirdi.

Batının kendisini bir eleştirel süzgeçten geçirmesi gerektiğini belirten Bakan Mehmet Aydın, ”Batının durumu o kadar parlak değil. Biz çocuklarımıza iyi ve kötüyü öğretiyoruz. Onlar yapmıyor. Biz İsa peygamber, Musa peygamber, başka dinlerle ilgili bir şey söylemiyoruz. Ama öbür taraf istediğini söylüyor. Batı İslam medeniyeti, İslam kaynakları konusunda yeniden kendisini geliştirmesi lazım” şeklinde konuştu.

Avrupa’da kültür ırkçılığı, kültür emperyalizminin söz konusu olduğunu ifade eden Bakan Mehmet Aydın, bunun incelenmesi gerektiğini söyleyerek, Medeniyetler İttifakı toplantılarında da bunu masaya yatırdıklarını kaydetti. Türkiye’nin dünyada önemli bir ülke olduğunu, ”Medeniyetler İttifakı”na ilk sahip çıkan iki ülkeden biri olduğunu vurgulayan Bakan Aydın, şöyle konuştu: ”Avrupa bize daha organik olarak muhtaçtır. Bizim içinde olmadığımız bir Avrupa Birliği uzun ömürlü olmaz. Ne ekonomi bakımından, ne siyasal, ne stratejik, ne savunma güçlü olamaz. Kendimizi çok himmete muhtaçmış gibi görmeyelim. Bizim Avrupa’ya karşı ihtiyacımız var. Kültürüne de, politikasına da, ekonomisine de. Ama onların da bize ihtiyacı var. Daha az değil. Devletinin de var, Avrupa Birliği’nin de. Bize düşen bunu yavaş yavaş politika, hukuk haline dönüştürmek. Yoksa her zorlandıkları noktada demokrasiden bir adım geri atabilirler ve her demokraside atılan geri adım hepimiz için talihsiz sonuçlar ortaya çıkarabilir.”