Mehmet Cirav: TMO’nun fındık satacağı söylentisi piyasayı olumsuz etkiliyor

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Mehmet Cirav, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin stoklarındaki 2008 ürünü fındıkların piyasaya verileceği yönündeki haberlerin sektörü olumsuz etkilediğini bildirdi.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Mehmet Cirav, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin stoklarındaki 2008 ürünü fındıkların piyasaya verileceği yönündeki haberlerin sektörü olumsuz etkilediğini bildirdi.
    Mehmet Cirav, yaptığı açıklamada, 2009 yılında uygulamaya konulan yeni fındık strateji ile fındık piyasasında olumlu gelişmeler devam ederken, son günlerde TMO’nun piyasaya fındık satacağı yönünde söylentiler dolaşmaya başladığını savundu.     
    Bu konuda duydukları endişelerini içeren mektubu Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’e gönderen Cirav,
TMO’nun stoklarında bulunan fındıklardan 20 ile 50 bin ton arasındaki bir kısmın çeşitli yollarla piyasaya verileceği yönündeki söylentilerin had safhaya ulaştığına dikkat çekti. Cirav, “Böyle bir şeyin söylentisi dahi istikrar içinde seyreden fındık piyasasını şimdiden olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bu söylentiler nedeniyle 5 liraya kadar yükselen fındık fiyatı 4.5 liraya kadar düşmüştür.” ifadelerini kullandı.
    Piyasaya sunulacak bu fındıkların gerek iç ve gerek dış piyasada hem fiyatı düşüreceği, hem de Türk fındığının kalite imajını olumsuz etkileyeceğini ileri süren Cirav, böyle bir satış sadece mevcut fındıkların değil, 2011 ürününün de fiyatının düşüreceğini savundu.
    TMO bundan bir ay önce stoklarındaki fındıkların piyasaya satılmayacağını, ürün kalitesinin bozulduğunu ve asitlendiğini beyan eden bir açıklama yaptığını hatırlatan Cirav, piyasada dolayan yeni iddiaların sadece dedikodudan ibaret olduğu yönünde bir açıklama yapılmasını beklediklerini sözlerine ekledi.
    Bu arada, TMO Genel Müdürlüğü’nce 23 Mart 2011 tarihinde yapılan yazılı açıklamada, TMO’nun kavrulmuş iç fındık, kıyılmış iç fındık ve fındık ezmesi satışlarını durdurduğu, ancak fındık yağı üretimi ve satışları devam edeceği bildirilmişti. Stoklarda bulunan arz fazlası kabuklu fındıkların ise fındık yağı imalatında değerlendirilmesine devam edileceği belirtilmişti.