Mehmet Helvacı: Galatasaray Başkanlığına aday oldu (2)

Galatasaray Kulübü'nün eski yöneticilerinden Mehmet Helvacı, 14 Mayıs'ta yapılacak Olağanüstü Seçim'de Galatasaray Kulübü başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Galatasaray Kulübü’nün eski yöneticilerinden Mehmet Helvacı, 14 Mayıs’ta yapılacak Olağanüstü Seçim’de Galatasaray Kulübü başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
Hilton Oteli’nde düzenlediği basın toplantısıyla adaylığını açıklayan Helvacı, Galatasaray Spor Kulübü’nün Türkiye’nin en köklü kulüplerinden birisi olduğunu vurgulayarak, “Bu kulübü yönetmek sıradan bir karar değil, sorumluluk gerektiren bir karar. Tüm kararlarımı verirken sorumluluk gösterin biriyim. 30 yıldan fazladır adalet ve vicdan gibi kelimelerle haşır neşir olan biri olarak bu benim için önemli. Bugün sizin karşınızda başkan adayı olarak duruyorum. 7 yıllık bir yöneticilik deneyimim var. Kendimi bildim bileli Galatasaraylıyım.” diye konuştu.
    Galatasaray’ın başkanın bütün Galatasaraylıların başkanı olduğunu kaydeden başkan adayı Helvacı, sözlerini şöyle sürdürdü:
    “Galatasaray’ın başkanı bütün Galatasaraylılar’ın başkanıdır. Kendi boynunu büktürmez hiçbir ferdinin de boynunun bükülmesine müsaade etmez. Galatasaray başkanı iyi bir aile babasıdır. Hiçbir üyesinin hakkını kimseye yedirmez. Galatasaray’ın başkanı Ali Sami Yen’in koltuğunda oturduğunu bilir. O koltuğun değerini ve gerektiğinde terk etmek onun görevlerindendir.
    Galatasaray’a başkan olmak için üyelerin oyları yetebilir ama muktedir bir başkan olmak için bilgi, deneyim, yürek ve ekiple bu işe soyunmak gerekir. İcazetle, kaynağı belirsiz yardımlarla başkan olunamaz. Güç odaklarıyla ilişki kurulamaz. Galatasaray’ın şöhretli yöneticilere, yıldızlar karmasına, nakit paraya ihtiyacı yoktur.
    Galatasaray dürüst ve ahlaklı yöneticilere ihtiyaç duymaktadır. Galatasaray başkanı Galatasaraylılar’ı tanır. Onları en çok üzecek konuların başında onların hür iradelerine son vermek gelir.”

    ÖNCELİK SPORTİF BAŞARIDIR
Galatasaray Kulübü’nde önceliğin sportif başarısı olması gerektiğini belirten Helvacı, “Galatasaray’ın önceliği ekonomik başarı olamaz. Öncelik sportif başarıdır. Bu nedenle ekonomik büyümesi de sportif başarıya endeksli olarak gelişir. Yapılması gereken şey sporu teşvik edecek, iyi sporcu yetiştirecek, iyi sporcularla iyi sonuçlar elde edecek projelerdir. Bu o zaman ekonomik başarıyı getirecektir. Galatasaray’da para sıkıntısı yoktur, yönetim sıkıntısı vardır.” dedi.
Başkan adayı, Galatasaray Kulübü başkanlığına seçilirse futbolda büyük hedeflerinin olduğunu kaydetti. Helvacı, şunları söyledi:
“Futbolda gerçekçi olan hedef 6 yılda 4 Türkiye şampiyonluğunun elde edilmesidir. 3. Avrupa kupasının Türkiye’ye getirilmesidir. İlk ikisini Galatasaray elde etmişti. Üçüncüsünü de Galatasaray’dan başka elde edecek bir takımın Türkiye’de olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.”

    FUTBOL AKLIMIZ BELLİ
Takımın başına getirecekleri teknik direktörle anlaşmaya vardıklarını ancak bunu açıklamayacaklarını dile getiren Helvacı, yapılacak transferlerle ilgili olarak da, “Futbol aklımızın kim olacağı bugünden bellidir. Kendisinin yapmış olduğu çalışmalar çerçevesinde gerek yabancı gerek yerli alternatifleriyle birlikte 4 yabancı 6 yerli oyuncu ile şu anda görüşmeler yapılmaktadır. Bir kısmıyla da anlaşma sağlanmıştır. Galatasaray sadece transferle yönetilmez. Altyapıya ihtiyaç vardır. 3 yılda Türkiye 4 yeni Arda ile tanışacaktır.” şeklinde konuştu.
    Mehmet Helvacı, yönetiminde bulunan kişilerin isimlerinin belli olduğunu perşembe günü divan kuruluna listeyi sunacağını kaydetti.
Bir gazetecinin “İnan Kıraç ile görüşecek misiniz? “şeklindeki sorusuna Mehmet Helvacı, “İnan Kıraç ne zaman isterse görüşürüm ama kimseden icazet almaya ihtiyacım yok.” şeklinde cevap verdi.
Arda Turan’ın başka takımları transfer mevzusunun yeni yönetime bırakılması gerektiğini birkez daha yenileyen Helvacı, “Arda Galatasaray altyapasından yetişmiş bir oyuncudur. Çok kabiliyetli bir oyuncudur. Dünyadaki ender yetenekli oyunculardan biridir. İyi ya da kötü olmasına bakmaksızın satılabiliyor olması kabul edilir değildir. Durumunun yeni yönetime bırakılması gerekmektedir. Arda’nın takımın içinde olmasından büyük mutluluk duyarım. Kötü yönetilen bir futbolun içinde değil iyi yönetilen futbolun içinde Arda’ya ihtiyaç var. TV’lerde çıkan kasetler filan var. Arda’nın o sözleri söylemesi değil o sözleri söyletenlerin olması önemlidir. Galatasaray’da işini iyi yapan erkesin orada olması gerek ama işini yapmıyorsa gönderilmesi için de her şeyi yapmaya hazırım.” diye konuştu.