Mehmetçik Cumhuriyet Bayramini Kosova`da kutladi

PRIZREN - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulusunun 82. yildönümü, Türkiye`de oldugu gibi dis temsilciliklerde de törenlerle kutlaniyor.

Kosova`nin güneyinde bulunan ve Türklerin de çogunlukta yasadigi Prizren`de düzenlenen konsere, Kosova`da alti yildir görev yapan Kosova Türk Tabur Görev Kuvvet Komutani Kurmay Yarbay Bülent Çelik, yani sira çok sayida davetli ve seyirci katildi. Halk oyunlarinin ve türkülerin söylendigi gecede ilahiler de okundu.
– Mehmetçik, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramini Kosova`da kutladi

29 Ekim Cumhuriyet Bayrami törenleri dolayisiyla bugün ilk tören Kosova`da KFOR baris gücü bünyesi altinda görev yapan Kosova Türk Tabur Görev Kuvvet Komutanligi `Sultan Murat Kislasi`nda yapildi.

Kosova Türk Taburu Görev Kuvvet Komutani Kurmay Yarbay Bülent Çelik`in Atatürk`ün büstüne çelenk koymasiyla baslayan törende, saygi durusu ve Istiklal Marsi okundu. Istiklal Marsi`nin ardindan Tabur Komutani Bülent Çelik Kosova`da görev yapan askerler günün anlam ve önemini belirten bir konusma yapti. Yarbay Çelik konusmasinda, “memleketinizden çok uzaklarda Cumhuriyet Bayramimizi kutluyorsunuz, ancak hepiniz çok kutsal bir görev üstlendiginizi unutmayin”dedi ve askerlerini 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarini kutladi.

– Kosovali Ata Çocuklari`nin anlamli 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami kutlamasi

29 Ekim Cumhuriyet Bayrami kutlamalari çerçevesinde bugün bir diger kutlama, Kosova`nin 50 yillik Türk derneklerinden olan Dogru Yol Türk Kültür ve Sanat Dernegi`nin “Ata Çocuklari` Kolunun düzenledigi tören oldu.Basta Kosova Türk Taburu Görev Kuvvet Komutani Kurmay Yarbay Bülent Çelik`in yani sira Kosovali Türk temsilcilerinin katildigi kutlama töreninde, Ata Çocuklari`nin okudugu siirler ve söyledigi sarkilar büyük alkis aldi.

Ata Çocuklari Kolu Baskani Liriye Diso “Türkiye Cumhuriyeti`nin 82. yilini kutlayarak Türk Milletine nice 82 yillar diliyorum”, seklinde konustu.