Mehmetçik Kosova’ya derman oldu

KOSOVA - Mehmetcik Kosova'da yasli hastalarin umudu oldu. Türk taburu doktorlari yasli kosova'lilara sifa daGitmaya devam ediyor.

PRISTINE (IHA) – Kosova’da baris ve huzuru saglayan Kosova Türk Taburu, Kosova’ya intikalinden bugüne kadar geçen 6 yili askin süre zarfinda çok önemli projelere imza atti.

Insani yardimdan tarihi ve kültürel eserlerin korunmasina kadar uzayan faaliyet yelpazesi içerisinde Türk Taburu, saglik hizmetleri alaninda da vatandaslarin büyük takdirini kazandi. Basta Rizren ve çevre köyler olmak üzere Kosova’nin bir çok yerinde yasli hastalarin ayagina giden Türk askeri doktorlar, sifa dagitmaya devam ediyor.Yasli hastalarin umudu olan Tabur doktorlari Prizren’de her hafta etnik köken gözetmeksizin yaslilara muayene imkani saglamakta ve ücretsiz olarak ilaç dagitmaktadir.

Emekliler Dernegi binasinda yapilan muayenelere, yaslilar büyük ilgi göstermekte. Tabur doktorlarinin güler yüzlülügü ve sicak karsilamalari, hastalari oldukça mutlu ediyor. Türk taburu doktorlari ile diger saglik personelinin kendileri ile yakindan ilgilenmeleri, onlara duygusal anlar yasatmakta. 65 yasindaki Mihriye Sabanay, Tabur doktorlarindan son derece memnun oldugunu belirtti. Sabanay,”Bizi çok iyi karsilayip muayene etmekteler. Her zaman güler yüzlüler”dedi. 101 yasindaki Hamdi Hasani,Türk askeri doktorlarindan muayene olmanin keyfini dile getirerek, “Muayene oluyoruz ve de ücretsiz ilaç aliyoruz.. Memnun olmamak mümkün mü” diye konustu. Himi Avdiu, “Türk taburu doktorlarinin muayene esnasinda son derece samimi yaklasimlarindan duydugu mutlulugu dile getirirken, 68 yasindaki Abdurahman Behlül, “Türk askeri ve Türkiye’den Allah razi olsun, muayene ediliyoruz ve çok para harcamamiz gereken ilaçlari ücretsiz aliyoruz” seklinde konustu. Emekli hastalar muayene olurken Kosova Türk Taburu Komutani Kurmay Yarbay Bülent Çelik, Prizren Emekliler Dernegi Baskani’ni ziyaret etmekte ve ihtiyaçlariyla ilgilenmekte. Bu yakin ilgiyi, Tabur komutani muayenede inceleme yaparak yasli hastalara da göstermekte, komutasi altindaki askeri doktor ve saglik personele destek olmakta. Türk Taburu’nun konuslu oldugu Prizren Sultan Murat Kislasi’ndaki revirde sirali, çevre köyler ve Kosova’nin degisik sehirlerinde dönem dönem yapilan muayenelerle yaklasik 40 bin kisi kontrolden geçirildi. Ihtiyaç sahibi kisilere 1 milyon euro degerinde ilaç ücretsiz olarak verildi. Türk Taburu revirinde 150 kisi de ameliyat edildi.