Mehmetçik sadece silahla değil kalemle de savaşıyor

Doğu ve Güneydoğu'da Mehmetçik teröre karşı sadece silahla mücadele etmiyor.

Terörün kökünü kazımak için eğitimin şart olduğuna inanan güvenlik güçleri bölgede Mehmetçik dersaneleriyle gençleri geleceğe hazırlıyor. Her ne kadar son günlerde artan terör olaylarının gerisinde kalsa da Hakkari’nin çukurca İlçesi’ndeki dersane ve etüd merkezi ilçe için büyük ümit kaynağı.

Irak sınırındaki Çukurca, dağlarla çevrili konumu ile teröristlerin sınırdan sızma çabalarının en sık yaşandığı ilçelerimizden. Kırsal kesimlerinde sürekli çatışmalar yaşandığından top tüfek sesleri pek de yabancı değil Çukurca halkı için.

Terör olayları ilçenin gelişmesini engellediği gibi halkın hayatını da altüst ediyor. Çukurcalılar hayatı bir gün geriden takip ediyor.

Bir çok şeyin sınırlı sayıda ve güçlükle geldiği ilçeye gazeteler de Van üzerinden bir gün sonra gelebiyor. İşsizliğin had safhada olduğu ilçede esnaf günü kurtarmak için çabalıyor.

İlçede her ne kadar bu sıkıntılar yaşansa da terörün bitmesi ve problemlerin aşılması için çalışmalar da yok değil. Çukurcayı güzel günlere hazırlama çabalarının başında eğitim atılımları geliyor. Bölgede Mehmetçik, terörle mücadele için dağda silah, ilçe merkezinde kalem ve tebeşir kullanıyor.

İlçe kaymakamı ve Alay komutanının katkılarıyla açılan etüd merkezi ve Mehmetçik dersanesinde öğrenciler OKS ve Üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Haftasonu ders veren Öğretmenlerinin fedakarlıkları onlar için büyük bir ümit kaynağı.

Öğrenciler yaşadıkları sıkıntıların bilincinde. Mehmetçiğin kendilerine uzattığı eli sıkı sıkı tutuyorlar ve artık en başta Çukurca, sonrasında Hakkari ve Türkiye için önemli hedefleri var.

Genciyle yaşlısıyla ilçelerinin terör olayları ile anılmasından rahatsız olan Çukurcalılar artık terörün bitmesini ve geleceğe umutla bakabilmeyi istiyor.