Mehter takımlarını Mehmet Usta giydiriyor

Konya'da, 45 yıl şapkacılık yapan Mehmet Toygar, şimdilerde mehteran kıyafeti dikerek geçimini sağlıyor.

Mehmet Usta, mehter kıyafetleri dikmeden önce ‘resmi şapkacılık’ olarak nitelediği meslek hayatına 1960’lı yıllarda başlamış. Devlet kurumlarında çalışanların şapka taktığı yıllarda Konya’da 20’ye yakın resmi şapkacı varmış. Şapkacılık yaptığı yıllarda Konya’dan yaptığı şapkalarla namı tüm Türkiye’de yayılan Mehmet Toygar, Kenan Evren ve Bedrettin Demirel’e şapka yaptığını anlatıyor.

Zamanla birçok resmi kurumda şapka uygulaması bitince Mehmet usta yeni arayışlara girmiş. Şapka yaptığı yıllarda tiyatro ve sinema kostümleri de hazırlayan resmi şapkacı, ilk olarak Konya mehter takımına kıyafet dikmiş. Diktiği mehter kıyafetleri dillere destan olan Mehmet usta, Türkiye’nin dört bir tarafından sipariş almaya başlamış. Mehter takımlarının kıyafetleri üzerinde araştırmalar yaparak bu işte uzmanlaşan yarım asırlık usta, 40’a yakın mehteran topluluğunu giydirmiş. Yaptığı birbirinden güzel mehter kostümlerini gören birçok yabancı, Mehmet ustaya sipariş vermek için sıraya girmiş. Şimdi başta Amerika ve Avrupa olmak üzere birçok dünya ülkesinden mehteran kıyafet ustasına siparişler geliyor.

Mehmet usta, mehteran kıyafeti yaparken tarihi belgeleri referans kabul ederek ‘nizami’ çalıştığını aktarıyor. Mehmet usta, 10 parçacan oluşan mehteran takımını kıyafetlerini şu şekilde sıralıyor: Üsküp, mehteran başı (Çorbacıbaşı), kavuk, şalvar, cübbe, üçetek (göğnek), keçebörg, İsmailiye kuşağı, ayakkabı (çarık), işlemeli şalvar ve kartal kanat yelek.

Mehteran kıyafeti ustası, ilginç bir de bilgi veriyor. Mehter takımındaki kavukların beyaz şeridinin kefen bezi olduğunu aktarıyor. Kavukta bulunan beyaz şeridin 7 metre boyunda kefen bezi olduğunu söyleyen Mehmet Usta, “Osmanlı’da harp esnasında şehit düşen bir ere, kavuğundaki 7 metrelik şerit açılarak kefen bezi olarak kullanılırmış. Ne büyüktür ki Osmanlı askeri kefenini bile başının üzerinde taşıyarak savaşmaya değil ölmeye gidermiş.” diyor.