Mekke’de “beyaz yolculuk” başlıyor

Haccın en önemli günü olan Arafat yaklaştıkça Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hazırlıkları da hız kazandı.

Yetkililer, hacı adaylarının geçmiş yıllarda “Hadi şeytan taşlama alanı boşalmış oraya gidelim” şeklinde uydurma haberlere kanarak söz konusu alana gitmeleri sonucunda bir takım felaketlerin yaşanabildiğine dikkat çekiyor.

Bu arada, Suudi Arabistan Krallığı tarafından Hac döneminde özellikle Cemaratta izdihamların yaşanmaması için “Örneklerle Hac” belgeseli hazırlandı. Ülkelerin yetkili kurumlarına dağıtılan belgeselde, özellikle Arafat ve Mina’da izdihamın yaşanmaması için hacı adaylarının uymaları gereken kurallar anlatılıyor. Engelli, çocuklu yada hasta olan kişilerin şeytan taşlamayı vekalet yoluyla yapmaları gerektiğinin anlatıldığı belgeselde hacı adaylarının izdihamın yaşanabileceği yerlerden uzak durmaları ve fazla yükle bölgelere gelmemeleri uyarısı yapılıyor.

Cemarat’ta şeytan taşlama alanının giriş ve çıkışları aynı anda kaç kişinin bölgede bulunabileceği grafiklerle anlatılırken, Mina’dan görevlilerin uyarısıyla harekete geçilmesi isteniyor. İzdihamın neden yaşanıldığı görüntüler eşliğinde anlatılırken, izdihama sebep olan faktörlerde bir bir sıralanıyor. Mescid’il-Haram’dan da görüntülere yer verilirken hacı adaylarına Arafat, Müzdelife ve Mina ayrıntılı bir şekilde tanıtılıyor.