‘Mekruh’ diye klozete basamak taktı

"Dinimiz gereği tuvaletimizi çömelerek yapmalıyız" deyip alafranga tuvalete 'klozet basamağı' taktı...

Antalyalı girişimci Ercan Evren, “Dinimiz gereği tuvaletimizi çömelerek yapmalıyız” deyip alafranga tuvalete “klozet basamağı” taktı.

150 YTL’lik ürün 20 santimetre yüksekliğindeki polyesterden yapılıyor ve basamak klozetin etrafını sararak alafranga tuvalet alaturka gibi kullanılabiliyor.

İslam dini gereği tuvaletin çömelerek yapılması gerektiğini savunan Antalyalı girişimci Ercan Evren, alafranga tuvaletleri alaturka yöntemle kullanılabilecek hale getiren polyesterden “klozet basamağı” yaptı. Türkiye’de belli bir kesimin alafranga tuvaleti kullanmaya alışamadığına dikkat çeken Evren, “Tuvaletimizi dinimiz gereği çömelerek yapmamız gerekiyor. Ancak yeni yapılan konutlar başta olmak üzere Türkiye’de birçok evde alafranga tuvalet kullanılıyor. Biz de bu tuvalete alışamayanlar için klozet basamağı geliştirdik” dedi. 20 santimetre yüksekliğindeki basamağı klozetin çevresini saracak şekilde yerleştirildiğini anlatan Evren, yurtdışında yaşayan Müslümanlara da bu üründen satmak istediklerini kaydetti.

HEDEF DOĞU İLLERİ

Antalya’da prefabrik sistemleri üzerine çalışan Mimar Ercan Evren, geliştirdikleri ürünün çok yeni olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: “Bugün birçok evde alafranga tuvalet kullanılsa da birçok insan bu tuvaletlere alışamadı. Bu tuvaletler hem dinimiz gereği hem de hijyenik olması açısından Türk halkı tarafından çok tercih edilmiyor. Ancak özellikle yeni yapılan konutlarda bu tuvaletler yaygın şekilde kullanılıyor. Hatta doğu illerimizdeki birçok yeni yapıda insanların şikayetleri var. Çünkü, bu bölgelerde daha önceden hep alaturka tuvaletler kullanılıyordu. Bizde bu kesimi hedef alarak böyle bir proje geliştirdik. Önümüzdeki dönemde çok fazla talep olacağına inanıyorum.”

HALKA AÇIK YERLERDE

Ercan Evren, kadınların halka açık yerlerdeki tuvaletleri kullanmadığına dikkat çekerek, “Genelde bu yerlerde alafranga tuvaletler pis kalır. Kadınlar girmek istemez. Hijyen açısından bu ürün çok faydalı olacak. Restoranlar başta olmak üzere bir çok halka açık yerlerdeki tuvaletlerde kullanılacağını tahmin ediyorum” dedi. Halka açık yerlerdeki alafranga tuvaletlerin kullanılması için kapakların üzerini kaplayan yeni sistemler geliştirildiğini anlatan Evren, “Klozet basamağı sadece bir kez alınıyor. Ancak bu tür ürünler sürekli maliyet gerektiriyor. Bu noktada da yeni ürünümüzün avantajı ortada” diye konuştu.

150 YTL’DEN BAŞLIYOR

Ercan Evren, bu sistemi yıllar öncesinde geliştirdiklerini söyleyerek, “Artık endüstriyel bir çalışma yapmamız gerekiyordu. Biz de Antalya’daki tesisimizde bunun üretimi için düğmeye bastık. Ürünü polyesterden yapıyoruz. 20 santimetre yüksekliğindeki ürünün fiyatı da 150 YTL’den başlıyor” dedi. Evren yarıca önümüzdeki dönemde bu ürünü geliştirmek için farklı projelerde yapacaklarını belerterek, talep artarsa kullanılan malzemeyi değiştirip fiyatı da düşürebileceklerini kaydetti.

Bazı İslam kaynakları klozeti ’mekruh’ görüyor

Bazı İslám kaynaklarında ayakta tuvalet yapmak haram değil ama mekruh (harama yakın) derecesinde sakıncalı bulunuyor.

Ayrıca alaturka tabir edilen tuvalet sistemi de İslam geleneklerine daha uygun kabul ediliyor.

Çömelerek ihtiyaç gidermeyi sağlayan alaturka tuvalet bu nedenle muhafazakar kitlenin tercih ettiği tuvalet kültürü olarak halen Anadolu’da ağırlığını koruyor.

Alafranga tuvalet ise Türkiye’ye modernleşme sürecinin bir sonucu olarak girdi ve büyük ölçüde benimsendi.

Yurtdışındaki Türklere satarız

Dünyanın her noktasında Türkler’in bulunduğunu söyleyen Ercan Evren, yurtdışında Türklerin yaşadığı bölgelere de satış yapmak istediklerini vurguladı. Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın birçok kentine satış yapabileceklerini anlatan Evren, şöyle devam etti: “Bu ürünü sadece Türkiye’ye yapmadık. Müslümanların yaşadığı Avrupa ülkelerinde de satış yapabiliriz. Çünkü bu ülkelerde çalışan Türkler tuvalet konusunda çok büyük sıkıntı yaşıyor. Önümüzdeki dönemde yeni pazarlar için çalışmalara başlayacağız.”