Meksika gazeteciler cehennemine döndü

Meksika'da son iki hafta içinde 8 gazetecinin kaçırıldığı, gazetecilerden birinin işkenceyle öldürüldüğü, ikisinin serbest bırakıldığı, beşinin ise hala kayıp olduğu bildirildi.

Inter-Amerikan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alejandro Aguirre, 18 Şubat-3 Mart tarihlerinde Reynosa kentinde kaçırılan 8 gazeteciden 3’ünün serbest bırakıldığını, bu gazetecilerden birinin gördüğü işkenceler nedeniyle öldüğünü, beş gazetecinin ise hala kayıp olduğunu söyledi.

Gazetecilerin kaçırılmasının Batı yarımkürede daha önce benzeri görülmediğini belirten Aguirre, ”Meksika hükümeti acil olarak harekete geçmeli ve bu gazetecileri kurtarmalıdır” dedi.

Gazetecilerin uyuşturucu çeteleri tarafından kaçırıldığı belirtiliyor.

Kentte uyuşturucu çetelerinin intikam eylemlerinden çok korkulduğu için çoğu kaçırma eyleminin yerel polise bile bildirilmediği, gazetecilerin kaçırılmasının bile gazetelerin haber sütunlarında değil, köşe yazısında verilebildiği belirtildi.

Gazetecilerin kaçırıldığını haber veren köşe yazısında ”Reynosa’da gazetecilik öldü” denildi ve sütunun geri kalanı boş bırakıldı.

Uluslararası gazetecilik örgütleri, Meksika’nın gazeteciler için en tehlikeli ülkelerin başında geldiğini belirtiyor.

Geçen yıl Meksika’da 12 gazeteci öldürülürken, bu yıl bu sayı şimdiden 3’ü buldu.

2000 yılından bu yana Meksika’da öldürülen gazetesi sayısı ise 60.

Bazı Meksika medya kanalları, korkudan uyuşturucu çeteleri ile ilgili haberleri ya azalttı ya da hiç vermiyor.