Mektup’taki agir iddia

Birinci Dünya Savasi sirasinda Araplari Türklere karsi ayaklandiran Ingiliz casusu Arabistanli Lawrence’nin ünlü Ingiliz yazari EM Foster’e yazdigi bir mektupta Türk askerlerinin tecavüzüne ugradigi iddiasinda bulundugu ortaya çikti.

EM Foster, Robert Graves, John Buchan ve George Bernard Show gibi döneminin edebiyat devleri, eski ordu arkadaslari, ailesi, yayincisi ve avukatina yazdigi mektuplari içeren “Seçilmis Meptuplar” arasinda 1927 yilinin sonunda EM Foster’e yazdigi bir mektup da yer aliyor. Lawrence bu mektubunda Türk askerlerince kendisine tecavüz edildigi iddiasina yer veriyor.

Pazar günleri Ingiltere’de yayinlanan The Observer gazetesi, söz konusu mektubunu degerlendirirken Lawrence’nin bu mektubunda çok tartisilan cinselligi konusunu ele aldigini kaydetti. Gazete, “Orada (mektubunda) Lawrence, tam 10 yil once Deraa’da esir alindiktan sonra Türk askerlerince tecavüz edilmesi olayi ile yüzlesiyor” ifadesini kullandi.

Foster’in genç bir sövalyenin, istihdam ettigi bir erkek ile bir cinsel bulusmasindan sonra vefat etmesi konusunun islendigi “Dr. Woolacott” adli bir öyküsünü Lawrence’ye gönderdigini belirten gazete, bu öyküden etkilenen Lawrence’nin mektubunda kendi tecrübesine degindigini belirtti.

Lawrence, mektubunda “Türkler, büyük bir olasilikla bildiginiz gibi bunu bana zorla yaptilar ve o zamandan beri kendime ’kirli, kirli’ diyerek inliyordum. Simdi yapmiyorum. Belki hikayenin diger bir yönü de var, sizinki” ifadesini kullandi.

The Observer de, “Bu, sanki kendisinin baska bir insan ile hiç bir zaman fiziksel bir iliskisi olmadigini ve hiç bir zaman olmayacagina inandigini ima ettigi çok hüzünlü bir mektuptur” ifadesini kullandi.