Melih Gökçek’e takipsizlik kararı

Melih Gökçek hakkında 'tehdit ve hakaret' iddiasıyla yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı.

Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan’ın verdiği kararda, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i ilgilendiren konularda yaptığı basın açıklamasının ardından, kimliği belirsiz kişilerce telefonla tehdit edildiği şeklindeki ifadeleri yer aldı. Vural’ın televizyon programlarında kendisine yönelik hakaret ve tehditte bulunduğu gerekçesiyle de Gökçek’ten şikayetçi olduğu anlatıldı.
Kararda, ifadesine başvurulan Gökçek’in, Vural’a açılan telefonlarla ilgisi bulunmadığını, katıldığı programlarda kendisine yönelik sözlere cevap verdiğini ifade ederek, suçlamaları reddettiği belirtildi. Soruşturma kapsamında Vural’ın iddialarına ilişkin program kayıtlarının bilirkişilerce yazıya döküldüğü kaydedildi.

Gökçek’in, Vural’ın, TBMM’deki makam telefonu ile cep telefonundan tehdit edilmesinde, azmettirici olduğuna yönelik herhangi bir delil bulunmadığı, beyanlarının da eleştiri sınırı kapsamında kaldığı ifade edildi.
Kararda, tarafların basın-yayın organlarında geçen konuşmalarının, seçim öncesinde, seçimlere yönelik olarak sarf edildiği, ”hakaret ve tehdit” suçlarının unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

Oktay Vural’ın avukatı Merve Vural, kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karara itirazda bulunacaklarını bildirdi.