Melikgazi Tarihi Kentler Birliği’nde projelerini anlatacak

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Tarihi Kentler Birliği'nin 6-7-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak Samsun bölge toplantısında Melikgazi Belediyesi'nce başarı ile uygulanmış projelerin anlatılacağını bildirdi.

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Tarihi Kentler Birliği’nin 6-7-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak Samsun bölge toplantısında Melikgazi Belediyesi’nce başarı ile uygulanmış projelerin anlatılacağını bildirdi.

Melikgazi Belediyesi olarak Kiçikapu semtinde yer alan tarihi Çağırağası Konağı ile Gesi bölgesi Bağpınar’daki tarihi köprü ile çeşmenin koruma altına alındığını hatırlatan Başkan Memduh Büyükkılıç, tarihi yapı ve binalar ile doğal alanların sahip çıkılarak hem tarihi koruma altına alınmakta olduğunu hem de gelecek kuşaklara miras devredildiğini belirtti.

Kayseri tarihi varlıkları içerisinde yer alan Çağırağası Konağı, Bağpınar Köprüsü, Gesi evleri, Gesi kuşevleri, Hisarcık eski bağ evleri, Germir ve Tavlusun sit alanları, Kayseri İpek Yolu Güzergâhı Islah Projesi çalışmalarının anlatılacağını ifade eden Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Melikgazi Belediyesi olarak ilçe sınırları içersinde yer alan tarihi yapılara önem veriyoruz. Bu yapılar Kayseri’nin olduğu kadar Anadolu’nun bir kültür mirası ve tapusudur. Bu neden ile koruma planları oluşturuyor sonrada da aslına uygun olarak onarıyor ve günümüze kazandırarak hizmete sunuyoruz. Örneğin Çağırağası Konağı’nı restore ettik ve Erciyes Üniversitesi bilim araştırmalarına sunduk. Şu anda Anadolu bilimine hizmet eden bir tarihi yapı olarak gezilebilen mekân haline geldi. Gelecek kuşaklara örnek gösterilecek miras bırakıyoruz. Çağırağası Konağı, Bağpınar Köprüsü, Gesi evleri, Gesi kuşevleri, Hisarcık eski bağ evleri, Germir ve Tavlusun sit alanları, Kayseri İpek Yolu Güzergâhı Islah Projesi ile ilgili projelerimiz Tarihi Kentler Birliği’nin Samsun ili toplantısında slaytlar eşliğinde anlatılacaktır.”