Meme kanserinde umut artıyor

Kanada ve ABD'de yapılan araştırmalar, meme kanseri tedavisi için umut verici gelişme sağladı.

Kanada’nın Montreal kentindeki McGill Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda, meme kanseri vakalarının yaklaşık yüzde 40’ında rol oynayan bir geni tanımlayarak, bu hastalığın tedavisinde önemli bir adım atıldı.

McGill Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, Dr Michel Tremblay başkanlığında bir ekibin, meme kanserine yakalanan beş kadından ikisinde hastalığın yayılmasında özel bir genin oynadığı rolü anlamayı başardığı belirtildi.

Ekip, meme kanserine eğilimli farelerde bu genin faaliyetini durdurarak, kanserli tümörlerin gelişimini, hatta oluşmasını engelledi.

PTP1b adlı bu gen, diyabet ve obezitede oynadığı rol ile tanınıyordu.

Tremblay, araştırmalarında PTP1b’nin metabolizmada değişiklik yapma potansiyelinin aynı zamanda kanserli tümörlerin yayılmasında ölümcül rol oynadığını belirlediklerini söyledi.

Bu genin faaliyetini durdurmaya yönelik ilaçların ise geliştirilmekte olduğu belirtiliyor.

Üç hafta sonra tümörde yüzde 97 oranında azalma

Meme kanserinin tedavisi yolunda bir başka iyi haber de ABD’de yapılan araştırmalar sonrasında geldi.

Florida’da yapılan araştırmada, bir kanser ilacı ve bir hormonu etkisiz hale getiren bir maddenin birlikte kullanıldığı tedavide, farelerde meme kanseri tamamen ortadan kaldırıldı.

ABD’li bilimadamları, hücrenin gelişimini sağlayan GHRH adlı hormonu nötralize eden JMR-132 adını verdikleri bir madde geliştirdi.

JMR-132 ile ‘docetaxel’ adlı kanser ilacını birlikte kullanan araştırmacılar, üç haftalık tedaviden sonra tümörün yüzde 97 oranında azaldığını tespit etti.

Araştırma sonuçları Amerikan Bilimler Akademisi’nin yıllık ekinde yayımlanacak.