Memurlar zam istiyor

Ekonomideki dalgalanma nedeniyle alım gücü düşen memurlar, enflasyon hedefinin aşılması nedeniyle zam istiyor.

2006 yılı için öngörülen yüzde 8 enflasyon hedefinin 10,7’ye yükseldiğini belirten KESK Dönem Sözcüsü Büro Emekçileri Sendikası Isparta Şube Başkanı Serdar Baytaroğlu, memurun alım gücünün yüzde 10 azaldığına işaret etti. Ekonomide ve dövizdeki dalgalanmanın enflasyon beklentilerini en iyimser rakamlarla yüzde 8’e, en kötümser ifadeyle yüzde 15’lere çıktığını aktaran KESK Dönem Sözcüsü Baytaroğlu, “Buna göre sadece enfalasyondan doğan kaybımız iyimser yüzde 3, ortalama yüzde 5, en karamsar beklentiyle ise yüzde 8 düzeyinde gerçekleşecektir. Büyümeden verilmeyen refah payı da değerlendirildiğinde kamu emekçilerinin 2006 yılında kayıpları ortalama olarak yüzde 10’lara ulaşacaktır. Hükümetin enflasyon öngörüsü tutmamıştır. Kamu emekçileri yeni bir yoksullaşma dalgası ile karşı karşıyadır” diye konuştu.

Buna göre, toplu görüşmelerin hiçbir bağlayıcı özelliği kalmadığını dile getiren Baytaroğlu, kendilerinin bu oyunun figüranı ve hükümetin suç ortağı olmayacaklarını kaydetti. Ekonomik ve sosyal taleplerinin karşılanmasını isteyen Baytaroğlu, insanca yaşamak için toplu görüşme değil toplu sözleşme yapmak istediklerini iletti.

Toplu sözleşme yapılmasının önünde hiçbir yasal engel olmadığını aktaran Baytaroğlu, belediyelerde yaptıkları sözleşmeleri bu yıl üniversite ve diğer kurumlarla da yapmak istediklerini bildirdi. Hükümetin bu konuda engelleyici bir tavır yerine kolaylaştırıcı bir tutum izlemesini talep eden Baytaroğlu, “2006 yılı kayıplarımıın telafisi için yüzde 10’luk bir ek zam talep ediyoruz. Hükümet sesimize kulak vermeli, kamu emekçilerinin ek zam talebini karşılamalıdır. Aksi halde bu gidişata izin vermeyeceğiz ve meydanlara çıkacağız. Demokratik direnme hakkımızı, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da kullanmaya devam edeceğiz” dedi.