Memurlara ‘minik’ de olsa zam var!

Yeni düzenlemelerle kimin ne kadar maaş alacağı da belli oldu.

Enflasyonda hedefin aşılması durumunda aradaki fark kadar zam alan memurlara ‘minik’ de olsa zam gözüktü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) son 5 ayda yüzde 4.12 artmasının ardından, devlet memurlarına ocak başında enflasyon zammı yapılması olasılığı ortaya çıktı.

Yapılan hesaplamalar TÜFE’nin aralıkta sıfır olması durumunda bile memurların fark alacağını gösteriyor. Maliye Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Temmuz- kasım arasındaki 5 aylık dönemde TÜFE yüzde 4.12 oldu. Bu durum, ”Yılın ilk yarısında olduğu gibi 2. yarısında da enflasyonun yüzde 4’ü aşması halinde, aradaki farkın memura yansıtılacağı” taahhüdü uyarınca, memur maaşlarına ek zammı gündeme getirdi. Yapılan hesaplamaya göre aylık TÜFE aralıkta 0.2 çıkarsa ocak maaşlarına yansıması 0.33, yüzde 0.5 olursa 0.64, yüzde 1 çıkarsa maaşa yansıması yüzde 1.16 olacak. hesaplamalara göre aralıkta aylık enflasyonun yüzde 0.5 çıkarsa bu artış oranı genel müdür maaşına 20 YTL, 9’un 1’inci kademesindeki bir devlet memurunun maaşına 4.7 YTL, 1’ün 4’ündeki bir öğretmen maaşına 7 YTL, 9’un 2’sindeki polis memurunun maaşına da 8 YTL olarak yansıyacak.

Aylık enflasyonun yüzde 1 olması durumunda ise Genel Müdür maaşında 37 YTL, 9’un 1’indeki devlet memurunun maaşında 8,5 YTL düzeyinde artış meydana gelecek.