Memurlar’dan hükümeti simitli protesto

Sivas'ta bir grup memur, 2006 maaş artışlarını ve çocuk yardımını simit yiyerek protesto etti.

Selçuk Park önünde toplanan bir grup sendika üyesi memur, hükümetin 2006 için memura verdiği yüzde 2,5 maaş artışını simit yiyerek protesto etti.

BASK Sivas İl Temsilcisi Tuncay Altun, bu oranın memurlarla dalga geçmek anlamına geldiğini ifade etti. Böylece emeklilerin de önünün kapandığını savunan Altun, ekonominin iyiye gittiği ve büyüme hızının yükseldiği yönündeki söylemleri de eleştirdi. “Bu nasıl iyiye gitme ise memur, işçi, esnaf, köylü, emekli, kısacası millet perişan.” diyen Tuncay, umutlarının bir başka bahara ve bir başka iktidara kaldığını belirtti.

Tuncay şunları söyledi: “2006 yılı için verilen ve kabul edilen yüzde 2 buçuk’luk zam memurla dalga geçilmesi anlamına geliyor. Bu alınan zam oranı aynı zamanda emeklilerin de önünü kapamış ve onların da düşük zam almasına neden olmuştur. Ekonominin iyiye gittiğini söyleyen iktidar büyüme hızının yükseldiğini ve enflasyonun tek haneli rakamlara düşürülmesiyle hava atıyor. Bu nasıl bir iyiye gitme ki bütün millet perişan.”

İl Temsilcisi Altun, vergi dilimlerinin yeniden ayarlanmasıyla verilen zammın geri alındığını da ileri sürdü. Sosyal haklar için getirilen zammı da eleştiren Tuncay, çocuk yardımına 26 Ykr. zam verilmesinin düşük olduğunu savundu. Tuncay, “Devlet baba memur çocuklarına günlük bir simit parasını bile zorlanarak vermektedir.” dedi. Açıklamaların ardından sendika üyeleri yanlarında getirdikleri çocuklarına simit dağıttı. Gazetecilere de simit ikram eden memurlar, güçlerinin ancak buna yettiğini söylediler.