‘Memurların satın alma güçlerinin korunması’

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Hükümet'in, memurların satın alma güçlerinin korunması ve artırılması yönünde hassasiyet gösterdiğini söyledi.

Bakan Şahin, Anavatan Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir’in soru önergesine verdiği cevapta, ek ödeme alamayan memurlara Temmuz ayına kadar 40 YTL, Temmuz’dan sonra ise 80 YTL ilave ödeme yapılmasına ilişkin kanunun TBMM’den geçerek yasalaştığını hatırlattı.

Şahin, Temmuz’da en düşük memur maaşının (denge tazminatı ve aile yardımı dahil) 745.7 YTL, ortalama memur maaşının da 943 YTL olacağını bildirdi. Bu yıl en düşük memur maaşının yüzde 21, ortalama memur maaşlarının da yüzde 12 artacağını belirten Şahin, hükümet olarak memurların satın alma güçlerinin muhafaza edilmesi ve artırılması yönünde ayrıca hassasiyet gösterdiklerini ifade etti.

HEDEF, TÜM FEDERASYONLARIN ÖZERKLEŞTİRİLMESİ

Bakan Şahin, sporla ilgili soruya verdiği cevapta da, Hükümet olarak sporun özerkleştirilmesi konusunda gösterdikleri gayretin ortada olduğunu ifade ederek, “Bakanlık olarak ilkemiz, sporda temiz ve şeffaf bir yönetim anlayışı mücadelesini devam ettirmektir. Hedefimiz, tüm federasyonların özerk hale getirilerek spora siyaset bulaştırmadan, sporun ve sporcunun kendi kuralları içinde gelişmesini sağlamaktır” dedi.

Cevabında, görevde bulundukları sürece bu anlayışın devam edeceğini kaydeden Şahin, “Şahıslarla bir işimiz yoktur. Hedefimiz, yanlışlıkları ve suiistimalleri ortadan kaldırmak için mücadele etmektir” ifadesine yer verdi.