Menenjit ve KKK aşılarını ‘çocukluk çağı aşı’ takvimine eklendi

Sağlık Bakanlığı, isteyen ailelerin çocuklarına ücret karşılığında yapılan kızamık-kızamıkçık-kabakulak (KKK) ve menenjit (Hemophilus influenza tip b-Hib) aşılarını "Çocukluk Çağı Aşı Takvimi"ne ekledi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, “Aşı Takvimi Değişikliği” ile ilgili valiliklere bir genelge gönderdi. Genelgede, Eylül 2005 tarihinde gerçekleştirilen Bağışıklama Danışma Kurulu’nda (BDK) alınan kararlar doğrultusunda, çocukluk çağı aşı takvimi ve aşı uygulamaları konusunda bu yıldan itibaren yeni düzenlemelere gidileceği duyuruldu.
Ocak ayı başında valiliklere gönderilen genelgede, BDK’nin toplantısında, 2006 yılında Hib ve KKK aşılarının rutin aşı takvimine eklenmesinin kararlaştırıldığı, 26 Aralık’ta yapılan toplantıda ise uygulanacak aşı takviminin belirlendiği, lojistik hazırlıklar tamamlandıktan sonra bu aşıların illere sevkıyatının yapılacağı ve kullanımın başlatılacağı anlatılıyor. Konuyla alakalı çalışmaların devam ettiğinin bildirildiği genelgede, bu aşıların en geç 2 ay içerisinde bakanlığa bağlı kurumlarda ücretsiz olarak yapılacağı belirtildi.
Bakanlığın gönderdiği KKK ve Hib aşılarının “Çocukluk Çağı Aşı Takvimi” ile ilgili yazıyı alan İl Sağlık Müdürlükleri de çalışmalarına başladı. İl Sağlık Müdürlükleri, konu ile ilgili olarak personele bilgilendirme ve eğitim çalışmalarına başladı.