Merakla beklenen vergi affında son değişiklikler

Vergi borçlarına 18 ay taksit getiren düzenlemede son değişiklikler de tamamlandı.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a süper yetki getiren ve naylon fatura düzenleyenlere de af getiren maddeler vergi affı tasarısından çıktı. Tasarıya son dakika eklenen bir önergeyle de, spor kulüplerinin 2001 yılında kapatılan Federasyon Fonu’na olan borçları silindi.

3 partinin kurmayları görüştü

Dün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen vergi affı tasarısı görüşmelerinde tasarının en çok eleştirilen Unakıtan’a süper yetki ve naylon fatura düzenleyenlere de af getiren maddeleri metinden çıkarıldı. Komisyon toplantısından önce CHP ve MHP’li milletvekilleriyle görüşen AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin uzlaşma turları sonucunda bu iki düzenlemeden vazgeçildi. Böylece Hükümet, naylon fatura düzenlemek ve evrakta sahtecilik yoluyla vergi kaçakçılarına da tanınmak istenen uzlaşma ve uzlaştığı borcu 18 eşit taksitte ödeme şansından geri adım attı.

Maliye Bakanlığı vazgeçti

Öte yandan yasal olarak uzlaşma komisyonunun nasıl kurulacağı ve uzlaşma yöntemi belli olmasına rağmen, bununla ilgili tüm yetkiyi Bakan Unakıtan’a veren madde de tasarıdan çıkarıldı. Vergi borçlularına, ecrimisil alacaklarına ve banka ihtilaflarına af getirecek tasarının bir an önce yasalaşmasını isteyen Maliye Bakanlığı’nın, söz konusu iki maddeden vazgeçmesinde AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin etkisi olduğu komisyon üyelerince de ifade edildi. Canikli’nin görüşmelerde çok etkin olması nedeniyle bazı milletvekillerinin Canikli’yle ilgili olarak ‘olası Maliye Bakanı gibi’ yorumları yaptığı duyuldu.

Vergi borçlarına 18 taksit

Tasarının yeni halinde Maliye Bakanlığı ile vergi borcu nedeniyle ihtilafa düşmüş vergi mükellefleri, başvurmaları halinde yeniden uzlaşmaya oturacak ve anlaşılacak borç tutarını 18 ayda 18 eşit taksitle ödeyebilecekler. Ödemelerde herhangi bir zam ya da faiz uygulanmayacak. Ancak bu mükellefler açtıkları tüm davalardan vazgeçecekler.

MTV borcunda da uzlaşma

Öte yandan yine son dakika önergesiyle 2004 yılında değiştirilen Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) yasasıyla ilgili ihtilafa düşülen mükelleflere de yeni bir hak tanındı. Buna göre 1 Ocak 2004 ile 31 Aralık 2007 yılları arasında ilave vergi borcu nedeniyle yaşanan ihtilaflarda, MTV borçlusu borcunun anaparasını öderse, ceza ve faizi silinecek. Bunun için mükelleflere 30 Haziran 2008e kadar süre verilecek.