Merkel Ankara’da facia İzmir’de

Merkel'in Ankara'da kritik temaslarda bulunduğu bugün Ege'den bir acı haber daha geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in mülteci krizi ve Suriye konularını görüşmek üzere Ankara'da kritik temaslarda bulunduğu bugün Ege'den acı haber geldi. Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı Altınoluk Mahallesi'den, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek isteyen mültecilerin içinde bulunduğu tekne alabora oldu. Bölgede yapılan aramalarda çoğunluğu Suriyeli 35 mültecinin cesedi bulundu.

Ege Denizi'nde fırtına nedeniyle bir haftadır denize açılamayan mülteciler havanın kısmen sakinleşmesi üzerine haftanın ilk günü yine yasa dışı yollardan gitmek için harekete geçti. Midilli'ye geçmek isteyen mültecilerin sıkça kullandığı Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi ile İzmir'in Dikili ilçesi sahillerinde güvenlik güçlerinin sıkı önlem alması nedeniyle insan kaçakçıları farklı rotalara yöneldi.

Bugüne kadar kaçak geçiş için fazla kullanılmayan Balıkesir'in Edremit İlçesi Altınoluk Mahallesi'nden sabah erken saatlerde tekneye bindirilen mülteciler denize açıldı. Ancak fırtına ve aşırı yük nedeniyle tekne denize açıldıktan 2 mil sonra alabora oldu. İmdat çağrıları üzerine Dikili, Ayvalık ve Ayvacık'tan Sahil Güvenlik güçleri yardıma koştu. Ekipler 4 kişiyi denizden kurtarırken, aralarında çok sayıda çocuğun da olduğu 24 mültecinin cesedini denizden topladı. Cesetler, Altınoluk Balıkçı Barınağı'na getirilip buradan da belediyeye ait zabıta kamyonetleriyle Altınoluk Cemevi'ne, buradan da Edremit Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Sahil Güvenlik'e ait botlar, helikopter ve 1 uçak bölgede arama kurtarma çalışmasına devam ediyor.

DİKİLİ'DEKİ İHBARLA ALTINOLUK'DAKİ OLAY AYNI

Bu arada sabah saatlerinde Dikili açıklarında botun batması sonucu 11 mültecinin hayatını kaybettiği yolundaki ihbarla, Altınoluk açıklarındaki facianın aynı olay olduğu ortaya çıktı