Merkel Bush’ları ağırlıyor

Almanya’yı ziyaret eden ABD Başkanı George Bush, eşi Laura Bush ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ve eşiyle vatandaşları selamladı.

Merkel; ’’Günümüzde birleşmiş bir Almanya’da barış içinde yaşayabilmemizi Amerikan halkına ve hükümetine borçlu olduğumuzu biliyoruz’’ dedi. Bush ise yaptığı konuşma sırasında Merkel’i ’arkadaşım’ diyebilmekten sevinçli olduğunu belirterek,”ABD, Almanya ile birleşerek uluslar arası barışı sağlamada öncülük yapabilirler” diye söyledi. Bine yakın özel seçilmiş dinleyiciler iki ülkenin bayraklarını sallayarak iki devletin yöneticilerini alkışladı.

Bush’u 5 bin kişi protesto etti

12 bin polisin güvenliği sağladığı Bush’un Almanya ziyaretini aralarında federal ve eyalet milletvekilleri, ayrıca Mecklenburg-Vorpommern eyalet başbakanının da bulunduğu 5 bin kişilik grup protesto ettiler. Sol Partili Başbakan Harald Ringstorff ABD’nin Irak politikasını yine eleştirerek, Bush’un yönettiği Mecklenburg-Vorpommern eyaletine ziyaret yapması bir şey değiştirmediğini belirtti. Çok sayıda sivil ve insan haklarını koruyan derneklerinin yanı sıra Yeşiller Partisi’nin Eş başkanı ve federal milletvekili Claudia Roth da bu ziyareti eleştirdi. Merkel’i seçim kampanyası yapmakla suçlayan Roth, “Bu ziyaret resmi bir ziyaret olmadığı için bu tür davetiye yapan Merkel tüm masrafları kendi cebinden ödemeli” dedi. Alınan bilgilere göre Bush’un iki gece bir tam günlük ziyaret10 Milyon Euro’ya mal oldu.

Başkan Bush’a Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve ABD Güvenlik Danışmanı Stephan Hadley de eşlik ediyor.