Merkel: İran’a kapımız açık

Almanya Başbakanı Angela Merkel, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması için tanınan sürenin sona ermesine rağmen İran’a kapının açık olduğunu söyledi.

Merkel, bugün başkent Berlin yakınlarındaki Meseberg sarayında Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile bir araya geldi.

Görüşmeye Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy de katıldı.

Merkel, görüşmeden sonra Chirac ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran’la yaşanan nükleer krize ilişkin bir soru üzerine, ’’İran’a kapılarımız açık’’ dedi.

Bu konuda BM Güvenlik Konseyi tarafından karar alınmasının da memnuniyet verici olduğunu ifade eden Merkel, ’’Ancak yine de isterdim ki, İran bunlara gerek kalmadan önerilerimizi kabul etsin’’ şeklinde konuştu.

Merkel, Chirac ile yaptığı görüşmede, Airbus şirketinde yaşanan mali kriz konusunda da ayrıntılı şekilde konuştuğunu belirterek, bu konuda yüklerin eşit miktarda paylaşılması konusunda görüş birliği içinde olduklarını söyledi.

Airbus’un siyasi bir proje ve başarılı bir model olduğunu ifade eden Merkel, ekonomik alanda şirketle ilgili kararlar alamayacaklarını, ancak siyasi alanda şirkete kararlı bir şekilde destek vermeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Merkel ayrıca, 8 ve 9 Mart tarihlerinde düzenlenecek AB Konseyi ilkbahar dönem toplantısında küresel ısınmaya karşı mücadele konusundaki kararlılıklarını bir kez daha dile getireceklerini belirterek, bu konuda ABD’nin yanı sıra Çin ve Hindistan’ın çabalarının da gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

Chirac da Boeing şirketiyle yaşanan rekabetin Airbus şirketinde önemli sorunlar yarattığını, ancak Almanya ile hem teknoloji, hem de yüklerin eşit dağılımı konusunda görüşbirliği içinde olduklarını ifade etti.

Chirac, bu nedenle Airbus şirketinde reformların yapıldığını ve iş yerlerinin korunması için her türlü çabayı harcayacaklarını kaydetti.

Merkel ile AB’nin geleceğiyle ilgili konuları da ele aldıklarını belirten Chirac, Almanya ve Fransa arasındaki işbirliğinin tüm Avrupa’daki barış, istikrar ve demokrasinin korunması açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Chirac, Merkel ile Orta Doğu, İran, Irak ve Afganistan’daki gelişmeleri de ele aldıklarını sözlerine ekledi.