Merkel mektubu cevapsız bıraktı

Almanya Başbakanı Angela Merkel İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın gönderdiği mektuba cevap vermeyecek.

Mektubun Almanya’ya yönelik işbirliği çağrısı içerdiğini anlatan Wilhelm, mektubun İsrail’in var olma hakkının tanınmaması ve II. Dünya Savaşı’nda yaşanan Yahudi soykırımı gibi bazı konularda Alman tarafının kabul edemeyeceği ifadeler içerdiğini kaydetti. Mektubun tercüme edildiği ve analiz edildiğini aktaran hükümet sözcüsü, mektubun itinayla değerlendirileceğini belirtti.

Hükümet sözcüsü Ulrich Wilhelm’in açıklamalarına göre Ahmedinejad, mektupta ne İran’ın nükleer programıyla ilgili krize ne de Lübnan konusuna yer verdi. Wilhelm, Alman hükümetinin mektubun tam metnini açıklamayı düşünmediğini söyledi. Sözcü Wilhelm, Alman hükümetinin Lübnan’da bir an önce ateşkes sağlanmasını istediğini söyledi ve her iki tarafa da ateşkes çağırısında bulundu. Wilhelm, Alman tarafının krizin sona erdirilmesi için imkanları dahilindeki her türlü çabayı harcadığını sözlerine ekledi.

İran, Almanya’nın en önemli ticari partnerleri arasında yer alıyor. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın son dönemdeki açıklamalarıyla birlikte iki ülke arasındaki hava bozulmaya başladı. Ahmedinejad, birkaç gün önce İsrail’in Lübnan’a yönelik düzenlediği saldırıları Nazi Almanyası ile kıyaslamış, bir kaç ay önce de Nazi dönemindeki Yahudi soykırımını “yalan” olarak tanımlamıştı.