‘Merkel Türkiye karşıtlığından vazgeçmeli’

Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth, Başbakan Angela Merkel'e, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı tavır takınmaktan vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Roth, bugün başkent Berlin’de partisinin diğer eş başkanı Reinhard Bütikofer ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Alman hükümetinin Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili olarak ”iki yüzlü” ve çelişkili sinyaller vermekten vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

Roth, ”Merkel, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı sinyal vermekten vazgeçmeli” şeklinde konuştu. Roth ayrıca, gelecek dönemde yoğun şekilde göç konusuyla da ilgileneceklerini ifade ederek, yanlış ve modern olmayan politikalardan dolayı vasıflı yabancıların Avrupa’ya gelmek istemediklerini kaydetti.

Yeşiller Partisi’nin bir toplantısından sonra yayınlanan ”Avrupa için Ajanda” başlıklı açıklamada da Avrupa’nın entegrasyonundaki başarının, AB’nin genişlemesiyle bağlantılı olduğu belirtilerek, Türkiye’nin AB üyeliğinin ilke olarak desteklendiği ifade edildi. Açıklamada, ”Türkiye’de son yıllarda yaşanan başarılı reform süreci, Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmesi hedefiyle sürdürülmeli. Alman hükümeti de varılan anlaşmalara uymalı” denildi.