Merkel ve Putin enerji konuşacak

Almanya Şansölyesi Angela Merkel'le Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi'de gerçekleşecek zirvede enerji ana gündem olacak.

Avrupa Birliği Dönem Başkanı olan Merkel Rus meslektaşı ile Rusya’nın Karadeniz kıyısında bulunan tatil beldesi Soçi’de bir araya gelecekler. Uzun zaman önce planlan zirvede AB-Rusya ilişkilerinde iyileşme çabalarının ele alınması bekleniyor.

Rusya ile Belarus arasında yaşanan krizden etkilenen Avrupa Birliği’nin Rusya’dan sağlanan arzın güvenliği ve garanti altına alınması konusunda Merkel aracılığı ile Putin’e baskı yapması bekleniyor.

AB Enerji garantisi istiyor

Enerji uzmanları, Putin’in büyük bir ihtimalle Merkel’i yumuşatmaya çalışacağını ve Rusya’nın AB’nin enerji ihtiyacını karşılayan stratejik bir ülke olduğunu vurgulayacağını belirtiyorlar.

Rusya’nın enerjiyi dış politika aracı olarak kullandığı ve nükleer silahlardan daha etkili bir araç olduğunu farkettiğini kaydeden uzmanlar Rusya’nın da karşılığında aldığı nakit açısından AB’ye bağımlı olduğu yorumunu yeterli bulmuyorlar. Bir başka ifade ile Rusya AB enerji satın almadığı takdirde yanıbaşında dev Çin ekonomisi AB’den daha fazla ödeyerek Rus petrol ve enerjisini satın almaya hazır.

Merkel Rusya’yı Belarus’la yaşadığı krizde haber vermeden petrol kesintisine gittiği için eleştirmişti. Merkel, “Sürpriz bir şekilde kesintiye gitmek kabul edilemez ve güvenin zedelenmesine neden oldu.” diyerek Rusya’yı uyarmıştı. Tüm bunlara rağmen Merkel’in Soçi’de daha fazla bir eleştiride bulunması beklenmiyor.

AB Anlaşması

Zirve’de Polonya’nın vetosuna takıldığı için imzalanamayan Avrupa İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması’nın insan hakları, ticaret ve enerjiyi de kapsayacak şekilde genişletilmesi de ele alınacak.

İlk defa 1994 yılında imzalanan ve 1997 yılında uygulanmaya başlanan İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması’nın süresi Aralık sonunda dolmuştu. Rusya AB’den yapılan et ithalatında sağlık konusunun öncelikleri olduğunu kaydederek Polonya’dan yapılan ithalata yasak getirmişti. Rusya’nın Polonya üzerinden yapılan ithalat yasağının kaldırılması durumunda Bulgaristan ve Romanya’nın da aynı yolla Rusya pazarına et vermelerinden endişe ediyor. Öteden beri Polonya’yı destekleyen Almanya’nın 2,2 milyar dolarlık et pazarının tekrar Polonya’nın eline geçmesi için çaba sarfetmesi bekleniyor.

Stratejik işbirliği

Ekonomik çıkarları gereği Rusya ile stratejik işbirliği geliştirmek isteyen Merkel’in bu konuda çok başarılı olmadığı kaydediliyor. Merkel’in Kasım 2005’de iktidara gelmesinin ardından 6. defa bir araya gelen liderler zşrvede Ortadoğu barışı, İran nükleer programı, Irak’ta oluşan istikrarsızlık, Afganistan, Balkanlar’ın da uluslararası sorunlar arasında değerlendirilmesi bekleniyor.

Yüksek teknoloji konularında işbirliğinin geliştirilmesi ve uzay, otomobil üretimi ve iletişim konularında işbirliğinin geliştirilmesi hedeflenirken, 2006 yılında bir önceki yıla göre yüzde 30 artarak 36 milyar dolara ulaşan toplam ticaretin gelecek yıl da 40 milyar olarak hedefleniyor.