Merkel’in yazlık evinin güvenliği yıllık 800 bin Euro’ya mal oluyor

Almanya'nın ilk kadın başbakanı Hıristiyan Demokrat Partili Angela Merkel'in eski Doğu Almanya'da 'Daça' olarak bilinen yazlık evin güvenliğini sağlamak için yıllık 800 bin Euro harcanıyor.

Polis Sendikası Templin polis merkezindeki 30 memurun 18’inin sadece Merkel’in ‘Daça’sının güvenliği ile meşgul olduklarını şikayet ederek, devriye ve trafik kontrollerinin bundan dolayı azaldığı dile getirdi. Başbakan Merkel’in Berlin’deki evi ile yazlık evinin içinin güvenliğini sağlamak Federal Kriminal Dairesi’ne (BKA) ait iken, ‘Daça’nın dış güvenliği kesintisiz dört vardiyle polisler tarafından sağlanıyor.

Sol Parti, PDS(Linkspartei.PDS) milletvekili Dagmar Enkelmann federal mecliste bu meseleyi dile getirerek, “polisler ev beklemekten diğer vazifelerini yapamıyorlar” demişti. Polis Sendikası masrafların Brandenburg İçişer Bakanlığı tarafından karşılanması isteklerine daha olumlu cevap alınamazken, bakanlığın sözcüsü Dorotheé Stacke Merkel’in yazlık evi bulunan Uckermark bölgesinde zaten 12 kişilik fazlalık mevcut olduğunu söyledi. Tüm tartışmalara rağmen başbakanın ölümüne kadar tüm evleri ve ‘Daçası’nın yasalar çerçevesinde güvenlik altında olduğu belirtildi.