Merkez 694 Milyon YTL çekti

Merkez Bankası, bugün düzenlediği YTL cinsinden depo alım ihalelerinde 694 milyon YTL çekti.

Merkez Bankası, 4 Temmuz ve 11 Temmuz olmak üzere iki ayrı vadede açtığı depo alım ihaleleriyle, piyasadan toplam 694 milyon YTL çekti. Bugün yapılan depo alım ihalelerinde tavan 750 milyon YTL olarak belirlenmişti.

Merkez Bankası’nın dünden itibaren başladığı Yeni Türk Lirası depo alım ihalelerinden 4 Temmuz vadeli ihalede 538 milyon YTL, 11 Temmuz vadeli ihalede de 156 milyon YTL alım yaptı.
İhalelere sırasıyla, 682 milyon YTL ve 183 milyon YTL teklif geldi.

Bir hafta vadeli (4 Temmuz) ihalede maksimum faiz yüzde 19,25, ortalama faiz de yüzde 18,92 olurken, iki hafta vadeli (11 Temmuz) ihalede faizler sırasıyla yüzde 19,25 ve yüzde 19,10 olarak gerçekleşti.
Merkez Bankası, Yeni Türk Lirası likidite fazlalığını sterilize etme işlemlerindeki etkinliğinin artırılması amacıyla, Bankalararası Para Piyasası’ndaki mevcut işlem çeşitlerine ek olarak Yeni Türk Lirası depo alım ihaleleri düzenliyor.

Merkez Bankası, bugün düzeenleyeceği döviz satım ihalesinde en fazla satacağı döviz miktarını 500 milyon dolar olarak belirledi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, Banka tarafından, döviz satım ihale tutarlarının ihtiyaç duyulan günlerde saat 10.00’da kamuoyuna ilan edileceğini hatırlatıldı. Açıklamada şöyle denildi:
“Merkez Bankasınca 26 Haziran 2006 tarihinde yapılan ‘Döviz Satım İhaleleri ve Yeni Türk Lirası Depo Alım İhalelerine’ ilişkin basın duyurusunda, dalgalı kur rejimi ilkelerine bağlı kalarak, dışsal koşulların, belirsizliklerin ve spekülatif davranışların kurlarda ekonominin temellerinden kopuk ve piyasalardaki istikrarı zayıflatan aşırı oynaklıklara duyarsız kalınmayacağı, döviz piyasalarında likiditenin azaldığı, sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlemlendiği ortamlarda, ihale yöntemi ile piyasaya döviz likiditesi sağlanacağı, döviz satım ihale tutarlarının ihtiyaç duyulan günlerde saat 10.00’da kamuoyuna açıklanacağı belirtilmişti.”
Açıklamada, bu çerçevede bugün, ihale tutarı en fazla 500 milyon doları olmak üzere döviz satım ihalesi düzenleneceği ifade edildi.