‘Merkez Bankası Başkanı sualtı eğitimi alması gerekir’

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Merkez Bankası Başkanı olacak kişide olması gereken kriterleri açıkladı.

Avrupa-Akdeniz 5. Bakanlar Konferansı’na katılmak üzere Paris aktarmalı olarak Fas’a giden Bakan Tüzmen, Marekeş’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tüzmen, burada gazetecilerin Merkez Bankası Başkanlığı atamasıyla ilgili sorulan soruyu değerlendirdi. Kendisinin bürokrat olduğu zamanlarda Merkez Bankası Başkanı hakkında eleştiri yaptığının ancak siyasete girdikten sonra Merkez Bankası Başkanı hakkında yorum yapmanın yanlış olacağını belirten Tüzmen, “Merkez Bankası çok önemli bir kurumdur. Merkez Bankası bugüne kadar tutucu olmuştur. Risk almamıştır. Benim başkanla herhangi bir sıkıntım olmadı.” dedi.

Kendisinin yapmış olduğu eleştirilerin kaynağının Merkez Bankası’nın Hükümet’in benimsemiş olduğu ihracata dayalı kalkınma modelini desteklememesinden doğduğunun altını çizen Tüzmen, “Hükümetin benimsediği bir model varsa bunun gereğini herkes yerine getirmelidir.” şeklinde konuştu.

Merkez Bankası Başkanlık görevinin vekaleten yürütülmesine değinen Tüzmen, Türkiye’nin kendisini vekaletlik sistemine alıştırması gerektiğini belirtti. Tüzmen, sözlerine Merkez Bankası Başkanı’nın taşıması gerektiği özellikleri sayarak devam etti.

Tüzmen’e göre Merkez Bankası Başkanı, iyi bir sualtı eğitimi almış olmalı, soğukkanlı olmalı, olaylar karşısında önce durmalı, düşünmeli ve sonrasında karar vererek verdiği kararı hemen uygulamasını becerebilmeli.”

Öte yandan, sağlık problemleri nedeniyle hastanede yatan Dışişleri ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ü ziyaret edip etmediğinin sorulması üzerine Tüzmen, “Sayın Gül’ü iki kez aradım. Ziyaretci olarak yanına gidemedim. Kendisine bir kez daha geçmiş olsun diyorum.” şeklinde cevap verdi.