‘Merkez Bankası Başkanlığı içi hükümet her şeyi yaptı’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanlığı için Bakanlar Kurulu'nda belirlenen ismin Devlet Bakanı Ali Babacan tarafından, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunulduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, İstanbul Sanayi Odası Mart Olağan Meclis Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Merkez Bankası Başkanlığı için belirlenen ismin henüz belli olmaması ile ilgili sorulan sorulara Erdoğan, “Şu anda Merkez Bankası boşta değil. Merkez Bankası’nın başında vekaleten bu görevi götüren bir insan var. Bu kişi daha önceki başkan yardımcılarından birisi. Şunu bir defa kabul edeceğiz vekiller asıldır. Hiçbir zaman bu vekildir, ne olacak hali diye bir şey denmez. Çok yanlış.” şeklinde konuştu.

Bakanlar Kurulu’nda alınan kararın, yani Merkez Bankası Başkanlığına ve Başkan Yardımcılığı’na atanacak isimlerin Devlet Bakanı Babacan tarafından, Cumhurbaşkanı’na sunulduğunu anlatan Erdoğan, “Çarşamba gününden bu yana kararname sayın Cumhurbaşkanı’nın önündedir. Sayın Cumhurbaşkanımız ne zaman onaylarsa, o zaman yürürlüğe girecektir. Şu anda biz o neticeyi bekliyoruz. Burada hükümetin yapacağı bir şey yok. Hükümet yapması gerekeni yaptı. Bunu başka taraflara çekmek çok yanlış. Merkez Bankası çalışmalarına devam edecek.” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanı’nın önünde Erdem Başçı’dan başka bir isim olabilir mi?” şeklinde yöneltilen bir soruya Başbakan Erdoğan, “Arkadaşlar isimle ilgili bir şey sormayın. Bir başkan ve iki de yardımcılığı için isimleri verdik. Şu an hükümet olarak yapmamız gereken bir şey yok. Eksik yapılan hiçbir şey yok. Her şey zamanında yapılmıştır. Hiçbir şeyde her hangi bir hata yoktur.” cevabını verdi.