Merkez Bankası davalık oldu

Enflasyon ve dalgalanmayı gerekçe göstererek 22 ay sonra faizleri artıran Merkez Bankası davalık oluyor.

BORYAD ve Tüketiciler Birliği faiz artışını mahkemeye taşımayı planlıyor.Enflasyondaki yükseliş trendi ve dünya ekonomisindeki gelişmelere bağlı olarak 50 baz puanlık faiz artırımına giden Merkez Bankası, yine eleştirilerin odağı oldu. Faiz indirimlerinde yavaş hareket etmekle eleştirilen Merkez Bankası önceki akşam 22 ay aradan sonra gecelik faizleri 15.75’e yükseltti. Böylece Türkiye en yüksek faiz veren ülke liderliğini İzlanda’dan 1 ay sonra geri aldı. Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı başta reel sektör olmak üzere bir çok kesim tarafından tepki ile karşılandı. En ilginç tepki ise Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) ve Tüketiciler Birliği’nden geldi.

SICAK PARAYA MESAJ

BORYAD Başkanı Ali Bahçuvan, Merkez Bankası’nın faiz artırımının yanlış ve gereksiz olduğuna inandıklarını ifade ederek, “Eğer kimse bu işin üstüne gitmeyecekse biz artık Merkez Bankası’nın bu kararlarını yargıya götürmeyi düşünüyoruz” dedi. Kararın, döviz cinsinden borcu olan, açık pozisyonu olan kesim için “Ben arkanızdayım, sakın korkmayın. Bizde her zaman yüksek faiz var aman Türkiye’den çıkmayın” mesajını verdiğini ifade eden Bahçuvan, “Dünyada hiçbir ekonomi yoktur ki sıcak parayla hayatta kalabilsin” dedi.

Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Bülent Deniz de Merkez Bankası’na dava açmaya hazırlanıyor. Deniz, Merkez Bankası’nın faiz artırmasının ardından kredi kartı faizlerinin de yükseldiğini belirterek, “En yüksek kredi kartı faizleri Merkez Bankası’nın faizine göre belirleniyor. Bu yüzden önümüzdeki günlerde kredi kartı faiz şikayetleri derinleşecek. Biz de tüketiciler adına bu kararların iptal edilmesi için dava açacağız” dedi.

İNŞALLAH DOĞRU YAPIYORLAR

TİM Başkanı Oğuz Satıcı, şu andaki enflasyonun sebebinin talepsizlikten kaynaklandığını kaydetti. Satıcı, “Merkez Bankası yanlış görüyor. Talepsizliğin yaratığı enflasyon ortamını faiz artırarak hizaya sokmak mümkün değildir. Faiz artırma kararı enflasyondaki sıkıntıyı derinleştirecek. İnşallah doğru yapıyorlar” diye konutu.

İŞSİZLİK ARTACAK

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün , Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmeye başlamasının, ‘ekonomideki durgunluk ve işsizlik sorunlarını daha da ağırlaştırarak içinden çıkılamaz hale getireceğini’ savundu. Aygün, “Türkiye ne ekonomik büyümeden ne de fiyat istikrarından vazgeçebilir. İkisini bir arada gerçekleştirilmesi için yeni bir ekonomik programa ihtiyaç var” değerlendirmesi yaptı. Bu arada, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, Eğer böyle bir ortamda faizleri sabit bıraksaydık, enflasyon çift haneye çıkardı.

BUGÜN