Merkez Bankasının kredi kartı açıklaması…

Merkez Bankası Başkan Vekili Başçı: "Merkez Bankası kredi kartı faizlerini aşağıya düşürmek yolunda hiçbirşey yapmayacaktır"

Başçı, “Merkez Bankası faizleri aşağıya düşürmek yolunda hiçbirşey yapmayacaktır. Sadece piyasa ortalamasının çok üzerinde aşırı oynak faizleri Avrupa’nın birkaç ülkesinde uygulanan düzenleme ile düzenleyecektir” dedi.
Başçı, kendisinin vekaletten görevi sürdürmesine ilişkin bir soruya, “Soruyu not ettik kalıcı olup olmayacağını hep beraber izleyeceğiz” diyerek cevapladı.

Merkez Bankası Lokali’nde Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle sohbet toplantısı yapan Başçı, bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kredi kartlarında belirlenecek ‘aylık azami faiz’ uygulamasını değerlendirdi. Toplantıya, 4 Nisan’da görev süresi dolacak olan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fatih Özatay, Başkan Yardıcısı Vekili Rifat Günay, Piyasalar Genel Müdürü Çiğdem Köse katıldı. Toplantı, Başçı’nın kısa bir açılış konuşmasının ardından Merkez Bankası Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Koğar’ın azami faizlerle ilgili bir sunumu ile devam etti.

Başçı, YTL cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 5,75, aylık ABD doları için yüzde 2,68 ve Euro için yüzde 2,53, aylık azami gecikme faizi oranı ise YTL için yüzde 6,88, ABD doları için yüzde 3,34 ve Euro için ise yüzde 3,05 olarak belirlendiğini açıkladı. Söz konusu oranların azami oranlar oluduğunu hatırlatan Başçı, bu oranların bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Haziran 2006 tarihinden itibaren uygulanması gerektiğini söyledi.

Başçı, dünyanın her yerinde kredi kartlarındaki faiz oranlarının diğer kredi türlerine göre daha fazla olmasının anlaşılabilir olduğunu, ancak Türkiye’de son 5 ayda tüketici kredileriyle kredi kartları faizlari arasındaki makasın çok fazla açıldığına işaret etti. Merkez Bankası olarak bunun nedenleri konusunda çalışmalar yaptıklarını anlatan Başçı, “Diğer kredi türlerindeki faiz oranlarının sağlıklı çalıştığının gözlendiği piyasada kredi kartı faizler oranlarındaki sağlıksız durum nedeni ne olabilir diye bir soru sorduk? Çünkü tüketici ve mevduat fazilerinde yoğun rekabet yaşanıyor. Biz burada kredi kartı faizlerine engel olarak iki unsur belirledik. Bu engellerden birincisi 1 Mart tarihinde kanunun yürürlülüğe girmesiyle ortadan kalktı. İkinci engel ise bugün Merkez Bankası’nın ne yapcağı konusunda belirsizliğiydi. Buda bugün drtadan kalkıyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde rekabetin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını hep beraber izleyeceğiz” dedi.

Başçı, azami faizin belirlenmesiyle birlikte Merkez Bankası’nın tüketicilere yönelik bilinçlendirme kampanyasına da öncülük edeceğini söyledi.

Sunumun ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Başçı, kredi kartlarına uygulanacak azami faiz oranlarının neden beklenenden yüksek belirlendiğine ilişkin bir soruya “Kasıtlı davranışların kastedilemeyen sonuçları olabilir” diyerek cevaplandırdı. Daha sonra bu cümlesini açan Başçı, “İyi niyetle yola çıkarsınız ama beklediğiniz tam tersi bir sonuçla karşılaşırsınız. Buna yol açmamamız lazım. Piyasayı bozan iki unsur tespit ettiğimiz daha söylemiştim. Bu unsurlar daha önceden çok iyi niyetle konulmuşlardı. Örneğin 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da yer alan hükümde gecikme faizinin akdi faiz oranın yüzde 30’unu geçmeyeceğidir. Buradaki kasıt neydi. 2003 yılında Meclis bunu iyi niyetle çıkarmış. Şimdi bu hüküm konduğu zaman gecikme faizini ne kadar belirleeceği konusunda sınırlama yok. Bunu belirler yüzde 30 yukarı çekersiniz bu sonuca ulaşabilirsiniz. Peki bu kanun istediği sonuca ulaşmış oluyor mu? Hayır olmuyor. Peki bu nedir? Bu piyasaya müdahaledir. Nasıl müdahaledir? Gecikme faizi başka bir şeydir. Akdi faiz başka bir şey. Şöyle düşünün bir manav var. Armutun fiyatı elmanın fiyatından yüzde 30 fazla olmaz. Son derece manasız bir düzenleme olur. Sözde armutun fiyatını aşağıya çekmek için yapılmış düzenleme ama sonuçta elmanın fiyatını yukarıya çekmek için de sonuç verebilir.”

Başçı, Diğer kredi faizlerinin sürekli düşerken 2005 yılı ortalarından kredi kartları alacağına ilişkin af düzenlemesi söylentileri çıkınca faizlerin yükseldiğine işaret ederek, faizlerin ortamdaki belirsizliğin ortadan kalkmasına paralel olarak düştüğüne dikkat çekti. Bankalardaki ikinci önemli belirsizliğin ise Merkez Bankası’nın ne yapacağı konusunda yaşandığını, bankaların Merkez Bankası’nın alacaklarını düşürücü etkide bulunup bulunmayacağını beklediklerini anlatan Başçı, “Merkez Bankası faizleri aşağıya düşürmek yolunda hiçbirşey yapmayacaktır. Sadece piyasa ortalamasının çok üzerinde aşırı oynak faizleri Avrupa’nın birkaç ülkesinde uygulanan düzenleme ile düzenleyecektir. Bundan daha fazlasını da yapmamız mümkün değildi. Aksi takdirde faiz piyasasında kast edilemeyen çok farklı sonuçlara yol açılabilirdi” şeklinde konuştu.

Başçı, Türkiye’deki faiz oranlarının dünya ülkelerindeki faiz oranlarına ne zaman kavuşacağına yönelik bir soruya, “Türkiye’deki faiz oranları dünyadaki faiz oranlarını yaklaştı. Enflasyondaki düşüş, fiyat istikrarı noktalarında yaklaştıkça Türkiye’deki faiz oranları da diğer ülkelerdeki faiz oranlarına yaklaşacaktır. Ayrıca, biz inanıyoruz ki bu piyasayı bozucu unsurlar piyasadan tamamen kalktıktan sonra kredi kartı faizleri de dünyadaki diğer ülke faizlerine yaklaşcaktır. Orada herhangi bir endişemiz yok” diye cevap verdi.

Kendisinin vekaleten görevi sürdürmesine ilişkin bir soruya ise Başçı, “Sorduğunuz soruyu not ettik, kalıcı olup olmayacağını hep beraber izleyeceğiz” diyerek cevapladı.

ÖZATAY: “MB GÜÇLÜ KURUM, KİŞİLERLE KAİM DEĞİL”

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fatih Özatay da, bir gazetecinin, 4 Nisan’da emekli olacağını hatırlatarak, “Merkez Bankası’nda kimse kalmayacak” sorusuna; kendisinin emekli olmadığını, görev süresi dolduğu için görevinden ayrıldığını, ancak daha önceki gibi üniversitedeki görevine döneceğini belirtti.

Özatay, “Merkez Bankası’nda çok değerli arkadaşlarımız var. Merkez Bankası ciddi bir kuruluş, kişilerle kaim değil. Geçekten de inanarak söylüyorum, çok kuvvetli bir kurum. Desteklemeniz gerekir. Çok değerli arkadaşlar var” dedi.