Merkezi yönetimler yerel yönetimlere destek olmuyor

ADANA - Adana Büyüksehir Belediye Baskani Aytaç Durak, merkezi yönetimlerin yerel yönetimlere yeteri kadar destek olamadigini belirterek bunun sonucunda sehirlerin çarpik ve düzensiz kentlere dönüstügünü söyledi.

Çin’in son yillarda çok büyük degisim yasadigini ifade eden Durak, Adana’daki kentlesme ve Tarsus’un tarihi dokusunun zirvede gündeme getirildigini aktardi.

Gezdikleri 4 kentte Avrupa ve Amerika’da görülemeyecek sehircilik örnekleri gördüklerini kaydeden Durak, bu ülkeyi gördükten sonra Türkiye’deki çarpik kentlesmeyi daha iyi anladiklarini ifade etti. “Avrupali gibi olamamisiz, komünistler gibi de olamamisiz” diyen Durak, “Avrupa kentlerinin yillardir nüfusu artmiyor, alt yapi sorunu da yok. Devlet de zengin ve bu zenginlik belediyelere de yansiyor. Çin de devlet gücüyle modern ve yasanabilir kentler kurmaya baslamis.” dedi.

Türkiye’de yetkilerin Ankara’da toplandigina deginen Durak, varlikli ve kültürlü ailelerin terk ettigi sehirlerin kirsal gelen vasifsiz insan göçü ile yasanilmaz hal aldigini anlatti. “Ne Avrupali gibi ne de komünist gibi imarli sehirler kurmusuz” seklinde konusan Durak, yerel yöneticiler siyasi rakip gibi göründügü için belediyelerin yetkilerinin her geçen gün kisitlandigini da aktardi.

Tarsus Belediye Baskani Burhanettin Kocamaz ise 3 dönemdir belediye baskanligi yaptigi ilçenin 8 bin yillik tarihi oldugunu belirterek son 30 yilda ilçenin nüfusunun göçle birlikte 10 kat arttigini söyledi. Böyle bir nüfus artisinin dünyanin hiçbir ülkesinde veya sehrinde olmadigini anlatan Kocamaz, “Böyle olunca belediye hizmet götürmekte de sikinti çekiyor. 20 yil önce yapilmis alt yapi artik yetmez oluyor.”dedi. Çin’de görmek istedikleri varoslari göremediklerini de belirten Kocamaz, yasanan degisimin modern sehirler kurulmasiyla kendini gösterdigini dile getirdi. Kocamaz, bu ülkede bir yerden bir baska yere gidisin pasaporta bagli oldugu için ülke içinde göçün yasanmadigini da anlatti.

Toplantida Durak’in “yerel yönetimlere yeteri kadar destek olunmuyor”sözünden yola çikilarak Hafif Rayli Sistem projesi için 339 milyon dolar verildigi ve projenin hala bitmedigi hatirlatildi. Bunun üzerine Durak, “194 milyon dolar daha krediye ihtiyacimiz var. Geçmis dönemde Adana’nin bakanligini yapip da metroya ek kredi verilmemesi için Ankara’da kulis çalismasi yapanlar vardi. Benim baslattigim hiçbir proje yarim kalmadi. Beni kredi vermeyerek engellemek istiyorlarsa yakamdan düssünler bu isi bitireyim. Aksi halde bitirene kadar görevimin basindayim. Metroyu tamamladiktan sonra bay bay der giderim.” seklinde konustu.

Durak, bir baska soru üzerine de Adana’ya gelenlere önce varoslari sonra da Yeni Adana’yi gösterdigini söyledi.