Mersin Çöplüğü her an patlayabilir

Akdeniz Sosyal Forumu Derneği’nin talebi üzerine,Mersin Çöp Depolama Alanı’nın her an patlayabileceği, alanın rehabilite edilip kapatılması gerektiği belirtildi.

Akdeniz Sosyal Forumu Derneği Başkanı Kemal Dama, bilirkişi heyetinin hazırladığı raporu, Çavuşlu Çöp Fabrikası içerisinde düzenlediği toplantıyla açıkladı. Dernek üyeleri ve bölgede yaşayan bazı vatandaşların da katıldığı toplantıda, 11 Ocak’ta Mersin 3’ncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nden çöp alanının durumu ile ilgili ‘tespit’ talebinde bulunduklarını hatırlatan Dama, “Amacımız, uzun vadeli kalıcı çözümün gerçekleşeceği sürece kadar, şu anda yaşanan facianın insan yaşamına ve çevreye olan olumsuz etkileri nelerdir ve bu etkileri asgariye çekebilecek önlemler ne olmalıdır sorularına yanıt aramaktı” dedi.

HER AN PATLAYABİLİR

Dernek avukatı Cengiz Çatak ise, bilirkişi raporunun beklenenin üstünde bir tehlike olduğunu açıkça ortaya koyduğunu belirterek, “Bizim talebimiz insanların fizyolojik ve ruhsal yönden nasıl etkileneceği yönünde bilgi sahibi olmaktı. Ancak bilirkişi raporu ile buranın metan gazı sıkışması ile bir bomba haline geldiği ve her an için patlayabileceği yönünde açıkça belirtiliyor. Raporda, alanın bir an evvel kapatılması ve kapatılmasının ardından rehabilite edilmesi gerektiği beyan edilmiştir” diye konuştu.

RAPOR NE DİYOR?

Mersin 3’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nce belirlenen ve Mersin Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Zeynep Çetin, Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Resul Buğdaycı ile hukukçu Halil Hulki Özel’den oluşan bilirkişi heyetinin hazırladığı raporda şu görüşlere yer verildi:

“Mersin Büyükşehir Belediyesi, 3 ilçe ve 19 beldelerde oluşan katı atıklar mevcut depolama alanı olan Toroslar Belediyesi sınırları içindeki Çavuşlu Çöp Depolama Alanı’na şu anda sağlıksız bir şekilde vahşi çöp dökümü yapılmaktadır. Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta olan çöp dökme alanı, zaman içerisinde çarpık ve düzensiz yapılaşma nedeniyle yerleşim alanı içerisinde kalmıştır. Yoğun bir koku yayan depo alanı, çevrede yaşayan halkı rahatsız etmektedir. Ayrıca çöpler zaman zaman yanmakta ve metan gazının sıkışması sonucu her an patlama riski taşımaktadır. Sonuç olarak yerleşim yeri içerisinde kalan çöp alanında düzensiz depolama sistemi yapılmasından dolayı çok ciddi çevre ve sağlık sorunları oluşturduğu görülmektedir. Tüm bu sebepler neticesinde bir an önce kapatılması, kapatıldıktan sonra da rehabilite edilmesi gerektiği kanısındayız.”