Mersin Orman Bölge Müdürü’ne hapis cezası!

Mersin Orman Bölge Müdürü Nihat Öz, 'dolandırıcılık' suçlaması iddiasıyla 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Alınan bilgiye göre, 2005 yılında Milli Emlak Müdürlüğü’nden aldığı arazi için ekilip biçilmediği halde Tarım İl Müdürlüğü’ne başvurarak hububat ekilmiş gibi gösterip, 350 YTL Doğrudan Gelir Desteği (DGD) talebinde bulunduğu ileri sürülen Nihat Öz için Tarım İl Müdürlüğü’nün şikayeti üzerine dava açıldı. 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 158/1 maddesi gereğince ‘dolandırıcılık’ suçlamasıyla yargılanan Öz, ilk duruşmada 3 yıl hapis ve 700 YTL para cezasına çarptırıldı. Mahkeme suçun teşebbüste kaldığı gerekçesiyle TCK’nın 35/2 maddesi gereğince verilen cezayı 1 yıl hapis ve 237 YTL para cezasına çevirdi. Öz’ün cezası, ‘Yargıtay’a cezanın temyizi için başvurduğu ve adresinin belirli olduğu’ gerekçesiyle temyiz sonucuna kadar ertelendi.

Mahkemenin verdiği kararla ilgili olarak savunmasında Yenitaşkent Beldesi Tekke köyü sınırları içerisinde bir tarla aldığını ve bu tarla ile ilgili olarak kendi adına tapu çıkarıldığını, ancak arazi bilgilerine ilişkin beyannameyi hububat şeklindeki kullanım amacını görmeden ve kendisinin yazmadan imzaladığını söylerken, bunları suç işleme kastı ile yapmadığını savundu. Mahkemenin verdiği cezanın tecil edilemediği bildirildi.

Öz, mahkemede yaptığı savunmasında şu ifadeleri kullandı: “Doğrudan Gelir Desteği’nden yararlanmak için Tarım İl Müdürlüğü’ne başvurdum. Yoğun işlerimin arasında 2 mesai arkadaşımdan belgelerin getirilmesi konusunda yardım istedim. Arazi bilgilerine ilişkin beyannameyi hububat şeklindeki kullanım amacını görmeden ve kendim yazmadan imzaladım. Ondan sonra bu belgeler Tarım İl Müdürlüğü’ne verildi. DGD’den yararlanmak istedim. Arazi ıslah çalışması yerine hububat ibaresi yanlışlıkla yazılmıştır. Mevzuatı yeterince bilmediğim ve belgeleri inceleme fırsatı bulamadığım için bu yanlış anlama ortaya çıkmıştır. Son derece önemsiz bir rakam söz konusudur. Suç işleme kastım yoktur.”