Mersin Valiliği 3 yılda 2 bin 100 kişiye istihdam sağladı

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, valilik olarak 3 yılda 22 milyon TL kaynakla 2 bin 100 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi.

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, valilik olarak 3 yılda 22 milyon TL kaynakla 2 bin 100 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. Vali Güzeloğlu, sosyal projelerle yardım isteyen her çağrı ve seslenişe çare olmaya çalıştıklarını ve bu projelerin topluma çok şeyler kazandırdığını ifade etti.

Valisi Güzeloğlu, Mut ilçesinde hayata geçirilecek ve toplam 115 bin TL hibe desteği sağlanan Güçlü Yarınlar ile Gönül Elçileri Sosyal Destek projelerinin çeklerini teslim etti. Mut Ziraat Odası’nda çeklerin teslim töreninde konuşan Kaymakam Mustafa Şahin, ilçede eğitimin her geçen yıl daha da ileriye gittiğini söyledi.
2011 yılında SBS ile yerleştirmede yüzde 40, 2012 yılında yüzde 46 ve 2013 yılında ise yüzde 65 olduğunu anlatan Şahin, “2010 yılında 25 öğrencimiz fen lisesini kazanmışken bu yıl 60 öğrencimiz fen lisesine gitme hakkını elde etti. İlçede 2010 yılında 5 lise varken bu sayı 7’ye çıktı. Orta öğretim yurtlarında öğrenci yatak kapasitesi 160 iken yıl sonunda 560 yatak kapasitesine çıkmış olacak. Eğitim konusunda ve proje kapsamında çok mesafeler alındı. Bu projelerle bir çok imkanları yetersiz öğrencinin eğitimini devam etmesini sağlıyoruz.” diye konuştu.

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mut ilçesine sosyal projelerle son 3 yılda 400 bin TL destek verdiklerini söyledi. Ufuk Eğitim Gönüllüleri’nin hazırlamış olduğu ‘Güçlü Yarınlar’ ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Gönül Elçileri’ projelerinin 115 bin TL tutarındaki çeklerini teslim etmek ilçeye geldiğini aktaran Vali Güzeloğlu, “Son 3 yılda 600 bin vatandaşımıza ulaşıldı. Bunların her birisine katkı sağlamanın yanında devletin sevgisini götürdük. Kimi zaman çocuklarımızı destekledik kimi zaman eğitim projelerinin yanında olduk kimi zaman da engelli vatandaşlarımızın engelleri aşmasına katkıda bulunduk bazen de spor ve sosyal projelerin yanında yer aldık. Son 3 yılda aktardığımız 22 milyon kaynakla 2 bin 100 kişiye istihdam sağlandı. Bu projeler çok şeyler kazandırdı. Ama en büyük kazanç devletimiz ve milletimizin bir bütün olarak kaynaşması buluşması ve bütünleşmesi oldu. Allah milletimizin birliğini bozmasın.” şeklinde konuştu.

Eğitimin toplum ve insan için en önemli kavram olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, “Mut’un son yıllarda eğitim hamlesi yaptığını görüyoruz. Genel sınavlarda eğitim yüzdesi yüzde 20 olan ilçemiz, bugün yüzde 75 ulaştı. Bu son derece sevindirici bir durum. Mut’un çocukları kendine güvenen, sınav kazanan gurur verici başarılarla donanan çocuklarımız oldu artık. Bu yıl Mut’un kırsal alt yapısına yaklaşık 7 milyon 500 bin TL kaynak aktarıldı. Yine sadece bu yıl köylerimize 60 bin metrekare parke döşendi. Yaklaşık 30 kilometre asfalt yapıldı, 20 yere içme suyu, yaklaşık 30 sulama suyu projesi hizmet olarak sunuldu.” diye konuştu.

Ufuk Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Zekeriya Özdemir ise amaçlarının fakir, öksüz ve yetim öğrencileri, akranlarının sahip olduğu eğitim fırsatlarından yararlanmalarını sağlamak olduğunu söyledi.
Projeye destek verenlere teşekkür eden Özdemir, “Bugün itibari ile okuma salonumuzda 100 öğrenci bulunuyor. Bu öğrenciler 6, 7 ve 8. sınıflarda eğitim gören dezavantajlı çocuklarımız. Okuma salonumuzda bunlara ücretsiz olarak eğitim veriliyor. Hafta sonu gelen bütün öğrencilerin yemek ve barınma ihtiyaçları da derneğimiz tarafından karşılanıyor.” ifadelerini kullandı.

Ufuk Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından okutulan Havva Nur Divle ve Beyza Çolak adlı öğrenciler birer teşekkür konuşması yaptı. Zekeriya Özdemir Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlun’a küçük sandık içerisinde bulunan zeytinyağı hediye etti.