Mersin’de sahte fatura operasyonu

Mersin'de, düzenlenen operasyonda 3 bin 796 adet toplam 26 milyon 230 bin YTL değerinde sahte fatura ele geçirildi.

Şüphelilerden İ.A’nın Niğde Vergi Dairesi’nden emekli müdür yardımcısı olduğu öğrenildi.
Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde, Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı görevlileri ile birlikte müşterek operasyon düzenlendi.

Mersin Liman Vergi Dairesi Müdürlüğünün mükellefi A.K isimli şahsa ait Deniz Taşımacılık firması ile yine A.K’nin sahibi ve yetkilisi olduğu Deniz Taşıma Tahmil Tahliye şirketinin faturalarını mükerrer bastırdığı, çok kısa sürede yüklü meblağlarda fatura kestiğinin öğrenilmesi üzerine, mahkeme kararı alınarak şirketin bürosunda, şahsın ikametinde ve muhasebecisine eş zamanlı operasyon yapıldı.

Evde ve işyerinde yapılan aramada mal ve hizmet üretimi olmadan yüzde karşılığı kesilen 3 bin 796 adet toplam 26 milyon 230 bin YTL tutarında faturaya el konuldu. Yapılan incelemede, faturaların mükerrer olarak basıldığı, mal ve hizmet alım satımı yapılmadan yüzde karşılığı satıldığı tespit edildi.

“Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, mükerrer fatura bastırmak, mal ve hizmet üretmeden yüzde karşılığı fatura alıp satmak, muhteviyatı itibari ile yanıltıcı ve sahte belge düzenlemek” suçundan hazırlanan tahkikat evrakı ile birlikte adli mercilere sevk edilen şüphelilerden A.K, İ.A, H.O, A.G ve N.A tutuklanarak cezaevine konuldu.