Mersin’de yine başörtüsü skandalı!

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Ebelik ve Hemşirelik Bölümü'nden mezun olacak 70 öğrenci için düzenlenen törene başörtülü öğrenci velileri güvenlik görevlileri tarafından önce kampus içine alınmadı.

MEÜ Ebelik Hemşirelik Bölümü’nden mezun olan öğrenciler için Yenişehir Kampüsü Tıp Fakültesi İstemihan Talay Konferans Salonu’nda düzenlenen törene, üniversite hocalarının yanı sıra öğrenciler ve velileri katıldı.

Tören öncesi yaşanan olay ise öğrenci velilerinin tepkisi çekti. Törene gelen bir grup öğrenci yakını bayan başları kapalı olduğu gerekçesiyle güvenlik görevlileri tarafından başlarını açarak içeri girebilecekleri şeklinde uyarıldı.

Başlarını açmayan öğrenci yakınları kampus içine sokulmadı. Duruma tepki gösteren başörtülü bayanlar güvenlik görevlileri ile tartıştı.

Özellikle 70 yaşındaki Güllü Aydemir isimli bir anne annenin başörtülü olduğu için içeri alınmamak istenmesi tepkiyi daha da artırdı. Yaşlı kadın, “Ben bu işi anlamadım. Başım kapalı olduğu için içeri alınmadım” diye tepkisi gösterdi.

Veciha Buray isimli bir öğrenci annesi ise tepkisini “Birilerinin hatırı için dinimizi bir kenara mı atak. Başörtülü diye bizi içeri almıyorlar. Ne varmış başörtümüzde. Töremizi mi bozalım. 4 sene çocuğumuz okutmuşuz. Başımız kapalı diye onun diploma törenini göremeyecek miyiz ?. Ne var başımızın örtüsünde?. diye dile getirdi.

Kampus dışında bekleyen başörtülü öğrenci velileri, gazetecilerin görüntü almasının ardından güvenlik görevlilerinin üniversite yetkilileri ile görüşmesinden sonra başörtüleri ile birlikte salona alındı.

Öğrenci annesi başörtülü bir bayan içeri alınmasını kızına sarılarak gösterdi.