Mersinli balıkçılar tekneleri ile protesto eylemi yaptı

Petrol ve fabrikalardan akan zehirli atıkların, artık denizin mavisini bile değiştirdiği Mersin sahillerinde yıllardır balıkçılık yapan Karaduvarlı balıkçılar, avlayacak balık bulamadıkları gerekçesiyle Dünya Çevre Günü nedeni ile protesto eylemi yaptı.

Mersin Limanı içinde bulunan Çamlıbel Yat Limanı’na kadar tekneleri ile gelen balıkçılar ve aileleri burada bir basın açıklaması yaptı.

Karaduvar Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Almış, sahil balıkçılığının serbest olmasına rağmen kirlilik nedeni ile artık Mersin sahillerinde balık bulunmadığını belirtti. Deniz kirliliğinin ekonomik ve sosyal bir boyutunun olduğuna dikkat çeken Almış, “Bu nedenle her kesimden insanın bu konuda duyarlı olması gerek. Önlemler alınmaması halinde çoğu balık türü nesli tükenebilir. Petrol dolum tesislerinin denizde bulunan boru hatlarından denize sızıntı oluyor. Sahillerimizde kirlilik çok fazla. Sahillerde balık avlamak serbest olmasına rağmen sadece Sardalya Balığı bulunuyor. Sardalya Balığı’nın sandığı 5 YTL, bu da mazot masrafını kurtarmaz. Bundan 10 yıl önceki balık sürüleri artık yok. Yetkililer ise bu konuda duyarsız.” diye konuştu.

Öte yandan Karaduvar Balıkçı barınağı girişindeki petrol kirliliği dikkat çekiyor. Bir pet şişeye denizden alınan su konulduğunda denizin ne kadar kirlendiği gözle görülebiliyor.