Meryemana Evi’ne gazeteci akını

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedict'in 29 Kasımda Selçuk'taki Meryemana Evi'ne yapacağı ziyaret öncesi ilçe yerli ve yabancı medyanın ilgi odağı oldu.

Ziyaret öncesi okuyucu ve izleyenlerine Meryemana Evi’ni tanıtıcı ve ayini konu alan yayınlar gerçekleştiren dünya medyası, Selçuk’a gelerek çekimler yapıyor ve ilçe yetkililerinden ziyaretle ilgili bilgi alıyor.

Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür yaptığı yazılı açıklamada, Meryemana Evi’ni her yıl 350 bin civarında yabancı, 150 bin civarında da yerli turistin ziyaret ettiğini belirtti.
Ülgür, şöyle konuştu:

“Meryemana Evi’ne ilgi çok büyük. Ağustos ayında Bülbül Dağı ve Meryemana Evi civarında meydana gelen yangın tüm dünya medyasında geniş bir biçimde yer aldı. Bu yangından sonra bile evin ziyaretçi sayısı ikiye katlandı. Yılın bitimine daha bir aydan fazla zaman olmasına rağmen geçen yıllardaki ziyaretçi sayısını 100 bin gibi bir farkla geçtik.

Papa’nın gelişiyle Selçuk, İzmir ve bölge turizminin gelecek sezonda önemli artış göstereceğine inanıyorum. Papa
henüz gelmeden birçok yerli ve yabancı basın kuruluşu ilçemize akın etti. Dünyanın en çok izlenen televizyon kanalları çekimler yapıp bizlerle röportajlar gerçekleştiriyor. Belediye basın büromuzun telefonları ziyaretle ilgili sorular nedeniyle hiç susmuyor.

Şu ana kadar yirmiyi aşkın yabancı haber ajansını ilçemizde ağırladık. Yerli medyamız yine öyle. Papa’nın ilçemize yapacağı ziyarete büyük önem veriyorlar. Selçuk Belediyesi olarak bu tanıtım fırsatını elimizden geldiğince kullanmak istiyoruz. Basın birimimizi tamamen bu olaya yönlendirdim. Trilyonlarca para harcasak böyle bir tanıtım olanağı yaratamazdık.”