‘Mesajları Başbakan ile görüşmemizde ele alabiliriz’

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, bugün Ankara'ya gelecek ABD Dışişleri Bakanı Condollezza Rice'a iletilmesini isteyecekleri mesajların, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile gerçekleştireceği görüşmede ele alınabileceğini söyledi.

Abbas, Hamas iktidarı ile birlikte Filistin’e dış ekonomik yardımların kesilmesi, Hamas ile El-Fetih arasındaki gerilim ve barış süreci gibi konularda açıklamada bulundu ve soruları yanıtladı.

Hamas’ın son seçimlerdeki zaferinin ardından hükümeti kurması ile Filistin’e yönelik baskıların artması ve mali desteğin kesilmesini, “Filistin halkının cezalandırılması” olarak değerlendiren Abbas, “Mali yardımlar kaldırılmamalı. Filistin halkı büyük zarar görecek. Filistin halkını cezalandırmasınlar” dedi. Yol Haritası Barış Planı çerçevesinde İsrail’in barış için masaya oturmasını beklediklerini dile getiren Abbas, “İsrail ile kalıcı ve adil bir çözüm ancak görüşmeler yoluyla sağlanır; tek taraflı hareketlerle değil. İsrail’in tek taraflı hareketleri istenilen çözümü sağlayamaz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Ortadoğu’daki bu sorunun çözümü için önemli bir rol oynamasını önemsediklerini belirten Abbas, Rice’ın bugün Ankara’ya geleceğinin hatırlatılması ve Türkiye’den bir masaj iletme isteğinde bulunup bulunmadığı sorusu üzerine, “Başbakan ile görüşürken nelerin aktarılabileceğini ele alabiliriz” dedi.

Erdoğan ve Abbas’ın bugün öğleden sonra biraraya gelmesi planlanıyor.