Meşal: İsrail’in varlığı bir gerçek

Radikal Filistin örgütü Hamas'ın siyasi büro şefi Halid Meşal, İsrail'in varlığının bir ''gerçeklik'' olduğunu söyledi.

Meşal, Reuters ajansına verdiği demeçte, İsrail’in bir ”gerçeklik” olduğunu, ”adı İsrail olan bir devletin var olmaya devam edeceğini, bunun bir gerçek olduğunu” söyledi.

Filistin’de iktidarda olan ve daha önceleri İsrail’in varlığını reddeden Hamas’ın tavrına ilişkin bir yumuşama işareti olarak değerlendirilen açıklamasında Meşal, sorunun, İsrail’in varlığına ilişkin değil, Filistin devletinin kurulamamasıyla ilgili olduğunu ifade etti. Meşal, ”Sorun, İsrail adında bir varlığın olması değil, Filistin devletinin olmaması” dedi.

Hamas’ın Suriye’de yaşayan sürgündeki lideri Meşal, İsrail’in resmen tanınmasının Hamas tarafından sadece bir Filistin devleti kurulduğunda değerlendirebileceğini kaydetti.

Hamas’ın, Filistin devletinin kurulmasına ilişkin talepleri yerine getirilinceye kadar İsrail’in resmen tanınmasını değerlendirmeyi reddedeceğini vurgulayan Meşal, Batı’nın bu yönde öne sürdüğü koşullara da boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Meşal, Hamas’ın, Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ün dahil olduğu, Filistinli mültecilerin 1967 savaşı ve öncesinde kaybettikleri evlerine dönüş hakkının kabul edildiği bir Filistin devleti istediğini belirterek, 1967 sınırlarına dayanan bir Filistin devletinin kurulmasıyla ”gerçekte, Filistin topraklarının ötesinde, İsrail adında bir varlık ya da devlet olacağı doğru” ifadesini kullandı.

Filistin’deki Hamas hükümetine, örgütün İsrail’i tanımayı, şiddetten vazgeçmeyi ve geçmişte varılan barış anlaşmalarını kabul etmeyi reddetmesi nedeniyle İsrail ve Batılı ülkeler tarafından ekonomik yaptırımlar uygulanıyor.